Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

"Szczęście(TM)" z laurem Futuronauty

Przemysław Zańko za "Szczęście(TM)" otrzymuje nagrodę główną (7000 zł). w konkursie "Futuronauta"

Wiemy już wszystko!

  • Przemysław Zańko za "Szczęście(TM)" otrzymuje nagrodę główną (7000 zł).
  • Nagrodę Rektora UJ – podzielili (po 1000 zł) Marcin Kowalczyk za tekst "Roślina jako twórca kultury" oraz ten sam Przemysław Zańko za opowiadanie "Literatura 2.0. Czy leci z nami autor?".
  • Nagroda CITTRU za tekst futurystyczno-humanistyczny (2000 zł) powędruje do Justyny Janik za "Wstręt".
  • Nagrodę internautów (2000 zł) otrzymał zaś Jakub Jan Bażela za opowiadanie "Cisza".

Zobaczcie więcej:
www.futuronauta.cittru.uj.edu.pl/o-konkursie

Gala nagrodzonych – 17.04.2012 w trakcie Forum Nowej Nauki – transmisja także przez internet.

Wśród wszystkich, którzy oddali swój głos rozlosujemy 10 drukowanych książek z konkursowymi tekstami + zestaw gadżetów CITTRU. Losowanie w czasie ogłoszenie końcowych wyników konkursu i decyzji o nagrodzie głównej.

Przyznanie nagród (w tym głównej) nastąpi 17.04.2012 w trakcie Forum Nowej Nauki.

Wizje przyszłości

"Teksty finałowe prezentują całe spektrum twórczości pisarskiej" – informuje Bożena Podgórni z CITTRU. Poczynając od eseju popularnonaukowego po cyberpunk, od humoru po depresyjne wizje i melancholię, od opowiadań iskrzących się dialogami po wciągające narracje głównych bohaterów. A tematy, które inspirują autorów? To także rozległa przestrzeń. Pojawiają się popularne wątki związane z rozwojem sztucznej inteligencji, bioniką, dominacją przemysłowych korporacji lub zachłyśnięciem się wirtualną rzeczywistością, ale towarzyszą im także rzadziej eksplorowane obszary: świadomość roślin, spiski w przyszłości, świat jednego języka lub testowanie ekosystemów – podkreśla Podgórni. Wszystkie teksty zakwalifikowane do fazy finałowej ukażą się w specjalnym wydawnictwie przygotowywanym przez CITTRU.

Celem konkursu organizowanego przy współpracy z "Gazetą Wyborczą", Centrum Nauki Kopernik, Portalem Wiedzy Onet.pl, Wydawnictwem Literackim oraz portalem F5 jest zachęcenie do twórczego myślenia o przyszłości. Konkurs ma pokazywać, że nauka może być frapująca, można o niej ciekawie czytać, daje powód do refleksji oraz dyskusji. Wystarczyło tylko w tekście, o rozmiarze nie większym niż 8000 znaków, zamieścić ciekawą prognozę opartą o naukową wiedzę.

Więcej o ideach konkursu
Teksty finałowe

CITTRU i promocja nauki

 to jedna z inicjatyw CITTRU realizowana w ramach autorskiego programu wspierania rozwoju nauki. Jego elementami są promocja i marketing nauki, popularyzacja wiedzy, korzystanie z dobrodziejstw internetowej komunikacji, otwieranie laboratoriów, wspólne projekty badawcze lub badawczo-rozwojowe, aktywne poszukiwanie źródeł finansowania i wiele innych możliwości. W dużej mierze program.
[09.03.2012]

Patronat

  

 

Konkurs jest częścią projektu N0WUM współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.