Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pracowity początek roku w CTT CITTRU

Pracowity początek roku w CTT CITTRU

Początek roku jest intensywnym okresem dla szeroko rozumianej branży rolniczej, obfitującym w konferencje. Na wydarzeniach prezentowane są najróżniejsze rozwiązania technologiczne, więc nie mogło na nich zabraknąć CTT CITTRU. Choć dopiero styczeń, dwa największe wydarzenia rolnicze tego roku już za nami!

W zeszłym tygodniu odbyły się Targi Sadownictwa i Warzywnictwa (TSW 2024) w Kielcach, a w weekend podobne wydarzenie, Międzynarodowe Targi Rolnicze Polagra Premiery 2024, miało miejsce w Poznaniu. W obu tych wydarzeniach wzięliśmy udział i jako Centrum Transferu Technologii CITTRU reprezentowaliśmy Uniwersytet Jagielloński.  Wydarzenia te stanowiły doskonałą okazję do rozmów z firmami na temat technologii opracowanych przez zespoły naukowe UJ, poznania istniejących  potrzeb firm i samych rolników, jak również omówienia możliwości obszarów do wspólnych działań.

Targi Sadownictwa i Warzywnictwa 2024

TSW 2024 to największe wydarzenie dla producentów owoców i warzyw oraz  producentów z branży ogrodniczej. Daje możliwość poznania innowacyjnych technologii i najnowszej wiedzy z Europie Środkowo-Wschodniej. W tegorocznej edycji swoją ofertę pokazało 424 wystawców, a liczba odwiedzających przekroczyła 13 800 osób. Wśród wystawców nie brakowało zagranicznych firm, a uczestnicy mieli okazję zapoznać się z wieloma premierowymi rozwiązaniami. W wydarzeniu wzięła udział znaczna liczba  producentów  biopreparatów, dlatego też dr Renata Bartoszewicz (Kierowniczka Sekcji Transferu Technologii i Współpracy z Gospodarką) miała okazję pozmawiać z nimi na temat preparatów wykorzystujących mikroorganizmy do uprawy roślin opracowanych przez zespoły naukowe UJ. Spotkanie okazało się świetną okazją do zainicjonowana współpracy z nowo poznanymi firmami jak i do przeprowadzenia rozmów na temat kolejnych działań z partnerami biznesowymi z którymi współpracujemy.

Międzynarodowe Targi Rolnicze Polagra Premiery

Międzynarodowe Targi Rolnicze Polagra Premiery  to ważne wydarzenie dla branży rolniczej. Jest to miejsce wymiany doświadczeń oraz prezentowania nowych rozwiązań oferowanych zarówno przez firmy Polskie jak i zagraniczne. Jest dedykowana czterem grupom zwiedzających: rolnikom, właścicielom i zarządcom gospodarstw rolnych oraz przedsiębiorcom. Targi od lat odgrywają ważną rolę dla polskiej gospodarki, służąc rozwojowi branży rolniczej zarówno w naszym kraju, jak i na arenie międzynarodowej.

W tym roku jednym z nowości była Strefa Nauki i Startupów zorganizowana przez Porozumienie Spółek Celowych (PSC) oraz Porozumienie Akademickich Centrów Transferu Technologii (PACTT) -  organizacje skupiające łącznie ponad 120 jednostek zajmujących się komercjalizacją wyników badań naukowych i transferem wiedzy z polskich uczelni i instytutów badawczych. W  Strefie  Nauki i Startupów można było zapoznać się z agro wynalazkami i startupami z 15 polskich uczelni.  Było to miejsce rozmów z naukowcami i osobami odpowiedzialnymi za współpracę nauki z biznesem z poszczególnych Uczelni. Uniwersytet Jagielloński reprezentowany był ponownie przez  dr Renatę Bartoszewicz oraz dr inż. Gabrielę Konopkę-Cupiał - Dyrektorkę CTT CITTRU. W czasie rozmów z odwiedzającymi targi prezentowaliśmy biopreparaty opracowane przez zespoły naukowe UJ oraz omawialiśmy potencjonalne  obszary współpracy między UJ, a przedsiębiorcami oraz innymi placówkami naukowymi. Była to również doskonała okazja to rozmów z ostatecznymi użytkownikami naszych rozwiązań czyli rolnikami. Rozmowy z doświadczonymi praktykami pozwoliły poznać najbardziej kluczowe problemy z którymi zmagają się w procesie uprawy roślin i które stać się mogą podpowiedzią do przyszłych kierunków badań i opracowania nowych technologii.

Zdjęcia

Zdjęcie 1. Od lewej: Jerzy Kruk, Microlife Sp. z o.o.; dr Renata Bartoszewicz, CTT CITTRU

Zdjęcie 2. dr Renata Bartoszewicz, CTT CITTRU

Zdjęcia 3-5. Renata Bartoszewicz z CTT CITTRU rezentuje technologie UJ

Zdjęcie 6. Od lewej: mgr inż. Paulina Szewczyk, dyrektor CTT Politechnika Poznańska; dr hab. inż. Adam Bartnicki, Dyrektor CTT Wojskowej Akademii Technicznej; dr inż. Gabriela Kopnopka-Cupiał, Dyrektorka CTT CITTRU; dr Renata Bartoszewicz Kierownik Sekcji Transferu Technologii i Współpracy z Gospodarką CTT CITTRU

Zdjęcie 7. Od lewej: dr inż. Artur Wypych, Politechnika Poznańska; dr Renata Bartoszewicz, CTT CITTRU; Paulina Szewczyk, Politechnika Poznańska

zdjęcia 8-9. Spotkanie z Top Agrar Polska Polskie Wydawnictwo Rolnicze oraz BHUMI Sp. z o.o.

Zobacz galerię zdjęć