Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Gry planszowe- bawią czy uczą? A może jedno i drugie?

Gry planszowe- bawią czy uczą? A może jedno i drugie?

W dniu 22 listopada 2023, w przestrzeniach Arteteki WBP w Krakowie odbyło się wydarzenie poświęcone grom planszowym i edukacji, które zgromadziło zarówno teoretyków, praktyków tworzenia gier, jak i naukowców prezentujących swoje własne prototypy.

Pomysł na wydarzenie zrodził się w Centrum Transferu Technologii CITTRU Uniwersytetu Jagiellońskiego, które to coraz częściej angażuje się we współpracę z naukowcami z wydziałów społecznych i humanistycznych. To właśnie ci naukowcy coraz śmielej sięgają po planszówki, aby popularyzować wyniki działalności naukowej na dostępną szerszemu gronu odbiorcy formę gry.

Najmocniejszym punktem całego wydarzenia byli zaproszeni prelegenci. Jako pierwsi wystąpili znani w branży gier- prof. UJ, dr hab. Tomasz Majkowski oraz producent gier, właściciel ADMONDO Wojciech Rzadek, którzy na forum dyskutowali o procesie projektowym, wydawniczym oraz integrowaniu nauki i edukacji w grach planszowych. Kolejno, swoją grę „Gaudeamus: Zbuduj średniowieczny uniwersytet!” zaprezentowali historycy z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego- Łukasz Pieróg i Marcin Bojda- twórcy pierwszej gry planszowej wydanej przez naszą uczelnie. Ciekawym elementem spotkania było przedstawienie przez Karolinę Walochę z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie innowacyjnych gier planszowych, które realnie wpływają na poprawę sytuacji osób wykluczonych. Ostatnim z prelegentów był dr hab. Mateusz Lewandowski z Instytutu Spraw Publicznych WZiKS UJ, który jako autor gry uczącej podstaw biznesu, podzielił się z publicznością doświadczeniami z procesu jej tworzenia- od koncepcji do produktu końcowego.

Spotkanie przyciągnęło uwagę pasjonatów gier planszowych, edukatorów oraz osób zainteresowanych połączeniem tych dwóch obszarów. Wyjątkowe było to, że uczestnicy reprezentowali różne dziedziny, co sprzyjało zróżnicowanej perspektywie na temat gier planszowych jako narzędzia edukacyjnego.

Podczas wydarzenia odbyła się ciekawa dyskusja, która obejmowała aspekty teoretyczne, praktyczne i badawcze związane z tworzeniem gier planszowych o charakterze edukacyjnym. Teoretycy dzielili się swoimi spostrzeżeniami na temat roli gier w procesie nauczania, podczas gdy praktycy prezentowali własne doświadczenia związane z projektowaniem gier planszowych.

Naukowcy przedstawili swoje innowacyjne prototypy, które miały na celu zarówno rozrywkę poprzez gry, jak i naukę. Wystąpienia były inspirujące, a prelegenci dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem, przyciągając uwagę zainteresowanej publiczności.

Jednak prawdziwym atutem wydarzenia była interakcja z publicznością. Uczestnicy mieli szansę zadawać pytania, wyrażać swoje opinie i dzielić się własnymi doświadczeniami z grami planszowymi w kontekście edukacyjnym. Ta otwarta dyskusja przyczyniła się do tworzenia inspirującej atmosfery, sprzyjającej wymianie pomysłów i budowaniu społeczności związanej z grami planszowymi i edukacją pomiędzy uniwersytetem a otoczeniem społeczno- gospodarczym.

Podsumowując, wydarzenie współorganizowane przez CTT CITTRU i Artetekę WBP w Krakowie stało się dla słuchaczy, ale również samych prelegentów, źródłem inspiracji do tworzenia oraz impulsem do ożywionej rozmowy o branży gier. Zgromadzeni teoretycy, praktycy i naukowcy jak i pasjonaci gier wspólnie stworzyli forum dyskusji sprzyjające rozwojowi gier planszowych jako narzędzi edukacyjnych, co wpłynie na zbudowanie nowych projektów i inicjatyw w tej dziedzinie w przyszłości.

Zobacz galerię zdjęć