Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Okiełznać żywioły - wydarzenie eko-technologie UJ

Okiełznać żywioły - wydarzenie eko-technologie UJ

26 października w siedzibie Centrum Transferu Technologii CITTRU odbyło się spotkanie branżowe dotyczące Eko-technologii powstających na Uniwersytecie Jagiellońskim. Woda, powietrze, ziemia - to trzy żywioły, które stały się motywem przewodnim wydarzenia.

Spotkanie rozpoczęliśmy od zapoznania się z możliwościami pozyskiwania funduszy na realizację projektów badawczo-rozwojowych. Następnie naukowcy zaprezentowali opracowane technologie i usługi badawcze w obszarze eko. Tematykę prezentacji podzielono na trzy części: 

Woda – naukowcy z UJ opisali metodę biologicznego ograniczania puchnięcia osadu czynnego w oczyszczalni ścieków przy pomocy wrotków, pionierską metodę oczyszczania wód z farmaceutyków oraz nowatorską technikę detekcji ładunków niebezpiecznych w wodzie. Ponadto, przedstawiono zakres usług badawczych Laboratorium Hydrologiczno-Chemicznego. 

Ziemia – specjaliści przybliżyli działanie biopreparatu przyspieszającego wzrost roślin z rodziny kapustowatych oraz preparatu ograniczającego pobór metali ciężkich u roślin. Zaprezentowano opracowaną technologię biotyzacji do produkcji roślin jagodowych oraz efektywną metodę pozyskiwania sadzonek jesionu wyniosłego. 

Powietrze – zademonstrowano nowoczesny system monitorowania jakości powietrza opartej na bezprzewodowej sieci stacji Storm&DustNet.  

Tylko dzięki współpracy naukowców UJ z zaufanymi partnerami biznesowymi opracowane technologie mają szanse na wdrożenie, dlatego tak cennym punktem programu były indywidualne spotkania R2B między zaproszonymi firmami a grupami badawczymi. 

Osoby, które nie mogły uczestniczyć w wydarzeniu, a są zainteresowane tematyką spotkania serdecznie zapraszamy do kontaktu z CTT CITTRU.  

Zobacz galerię zdjęć