Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ważny wynalazek z UJ: nowoczesne i odporne implanty

Dziennik Polski (4.12.2010), a za nim inne media publikują informację o stworzeniu na Uniwersytecie Jagiellońskim tanich i nowatorskich powłok do ochrony implantów przed korozją.

Dziennik Polski (4.12.2010), a za nim inne media publikują informacje o stworzeniu na Uniwersytecie Jagiellońskim tanich i nowatorskich powłok do ochrony implantów przed korozją.

Wynalazek ten został opracowany na Wydziale Chemii UJ przez zespół dr hab. Andrzeja Kotarby. CITTRU aktywnie uczestniczy w komercyjnym przygotowaniu innowacji do wejścia na rynek. Została ona zgłoszona do ochrony patentowej, nawiązano też wstępne kontakty z firmami, które mogą podjąć się jego produkcji.

Wynalazkiem naukowców jest specjalna warstwa materiałów polimerowych, która pozwoli oddzielić stal (stanowiąca trzon implantu) od organizmu. W ten sposób szkodliwe substancje, będące następstwem długotrwałych reakcji stali z różnymi czynnikami (żelazo, chrom, nikiel) nie przedostaną się do organizmu, co mogłoby powodować liczne i niekorzystne skutki chorobotwórcze. Jak podkreśla dr Kotarba "Brak warstwy ochronnej (przyp. CITTRU) może doprowadzić do stanów zapalnych, reakcji alergicznych, a w niektórych przypadkach nawet chorób nowotworowych. Okazuje się, że ludzie bardziej chronią przed korozją własne samochody niż bardziej istotne dla zdrowia implanty".

Obecnie trwają dalsze badania (np. nad wytrzymałością nowych implantów). Szerzej o wynalazku można poczytać w załączonym PDF.

zobacz: Dziennik Polski informacja prasowa o wynalazku

[06.12.2010]