Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

UJ wyróżniony na Targach EXPOCHEM 2010

W dniach 23-25 lutego 2010 r. w Katowicach odbyły się III Międzynarodowe Targi i Konferencja Przemysłu Chemicznego EXPOCHEM 2010,

CITTRU

W dniach 23-25 lutego 2010 r. w Katowicach odbyły się III Międzynarodowe Targi i Konferencja Przemysłu Chemicznego EXPOCHEM 2010, poświęcone najnowszym osiągnięciom technologicznym, prezentacji wyrobów i usług sektora chemicznego. Nie zabrakło także reprezentantów Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy zdobyli wyróżnienie za jeden z wynalazków.

W targach wzięło udział ponad 40 wystawców z Polski i zagranicy (Niemcy, Holandia, Włochy, Francja).  Wśród uczestników targów obecni byli przedstawiciele CITTRU prezentujący 6 ofert technologicznych z Wydziału Chemii UJ.

W ramach targów, UJ wziął udział w konkursie o GRAND PRIX EXPOCHEM 2010, w którym dostał wyróżnienie w kategorii „Ochrona środowiska" za „Katalizator żelazowy do dopalania cząstek sadzy" – (opracowany przez zespół prof. Zbigniewa Sojki i dr Andrzeja Kotarby) - urządzenie służące do dopalania cząstek sadzy szczególnie w gazach wydechowych w silnikach Diesla, charakteryzujące się wysoką aktywnością i selektywnością dwutlenku węgla. Wynalazek ograniczy emisję cząstek sadzy, co przyczyni się do poprawy jakości powietrza w obszarach miejskich. Jury w swym werdykcie brało pod uwagę poziom i nowoczesność rozwiązań technicznych, ich oryginalność, walory użytkowe i estetyczne, jakość wykonania oraz zaangażowanie polskiego przemysłu.

Targi były miejscem prezentacji najnowszych osiągnięć przemysłu chemicznego. Firmy oraz placówki naukowe przedstawiały nowe rozwiązania technologiczne, aparaturę i usługi. Spotkaniom towarzyszyła konferencja, w której główne panele dyskusyjne dotyczyły m.in. stanu polskiego przemysłu chemicznego, katalizy i katalizatorów, procesów gospodarczych sprzyjających wyjściu z kryzysu.
[04.03.2010]