Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Projekt naukowczyni z UJ CM wśród 10ciu zwycięskich projektów I edycji Programu Platformy Mentoringowej WHIH

Projekt naukowczyni z UJ CM wśród 10ciu zwycięskich projektów I edycji Programu Platformy Mentoringowej WHIH

Zrozumienie mechanizmów leżących u podstaw interakcji między człowiekiem a jego mikrobiomem pozwoli poprawić diagnostykę i skuteczność leczenia wielu chorób. Naukowcy z UJ CM od kilku lat analizują mikrobiotę przewodu pokarmowego i jej wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Mikrobiota to ogół mikroorganizmów, takich jak: bakterie, archeony, grzyby i pierwotniaki, które znajdują się w organizmie człowieka. Coraz częściej jest uznawana za kluczowy element rozwoju, zdrowia i życia człowieka. Z tego właśnie względu wyjaśnienie roli mikrobioty w występowaniu i przebiegu chorób oraz zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania organizmu stanowi jeden z topowych tematów zainteresowań naukowców z branży biomedycznej. Istotną rolę w badaniach nad mikrobiomem, czyli zbiorem genów mikrobioty, odegrał postęp technologiczny w dziedzinie sekwencjonowania genomów. Metody te jednak posiadają pewne ograniczenia, które utrudniają szerokie zastosowanie tego typu analiz w praktykach klinicznych w kontekście poznawania patomechanizmów chorób i opracowywania nowych strategii terapeutycznych. Również badania oparte na hodowlach komórkowych nie są pozbawione wad. Cechuje je niska przepustowość, pracochłonność i wysokie koszty. Ograniczenia wynikające z tradycyjnych technologii, zarówno niezależnych od hodowli komórkowych, jak i na nich opartych, mogą zniwelować metody oparte na mikroprzepływach. 

Mikrofluidyka, znana również jako tzw. laboratorium na chipie (z ang. lab-on-a-chip), to innowacyjna technologia w różnych dziedzinach badań biologicznych, która może zrewolucjonizować również badania nad mikrobiomem. Jej zadaniem jest przeprowadzanie określonych reakcji chemicznych i analiza chemiczna produktów tych reakcji. Uważa się, że jej zastosowanie przyczyni się do dogłębnego zrozumienia mikrobiomu, a zwłaszcza jego interakcji z organizmem człowieka.  

W powyższe trendy doskonale wpisuje się projekt dr n. med. Barbary Zapały z Katedry Biochemii Klinicznej Wydziału Lekarskiego UJ CM. W swoich badaniach Pani Doktor razem z zespołem zamierza zastosować techniki mikroprzepływowe do stworzenia modelu wielonarządowej komunikacji typu organ-on-a-chip w celu zbadania interakcji pomiędzy mikrobiotą jelitową a chorobami neurodegeneracyjnymi. Projekt został doceniony przez Agencję Badań Medycznych (ABM) i zakwalifikowany do wzięcia udziału w I edycji Programu Platformy Mentoringowej Warsaw Health Innovation Hub (WHIH). 

Program mentoringowy WHIH to inicjatywa ABM, której celem jest wsparcie projektów badawczych prowadzonych na największych polskich uczelniach, poprzez umożliwienie zespołom naukowym skorzystanie z mentoringu prowadzonego przez ekspertów wskazanych przez Partnerów WHIH.  

Serdecznie gratulujemy wszystkim zespołom naukowym zakwalifikowanym do udziału w I edycji Programu Platformy Mentoringowej WHIH. Przed nimi III etap oceny, w wyniku którego do zwycięskich projektów zespołów akademickich zostaną dobrani odpowiedni mentorzy. Trzymamy kciuki za sukces komercjalizacyjny zaproponowanych rozwiązań.