AI w biologii i medycynie – relacja z hybrydowego spotkania branżowego

Dnia 20.10.2020 r. odbyło się spotkanie branżowe pt. „Sztuczna inteligencja w biologii i medycynie”, zorganizowane przez dwóch brokerów: Katarzynę Małek-Ziętek i Klaudię Polakowską z Centrum Transferu Technologii CITTRU (CTT CITTRU) Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Spotkanie to odbyło się w trybie hybrydowym, stacjonarnie w siedzibie CTT CITTRU oraz online na platformie MS Teams. Na wstępię Dyrektor CTT CITTRU przywitała gości i przedstawiła rolę Centrumna pograniczu nauki i biznesu. Następnie rozpoczęła się część merytoryczna spotkania, w trakcie której zostały omówione tematy zastosowania sztucznej inteligencji przez naukowców z UJ w takich dziedzinach jak mikrobiologia, neurologia, obrazowanie medyczne, projektowanie cząsteczek i leków, itp. W spotkaniu tym wzięły tez udział firmy działające w tematyce AI. Jakub Musiałek z Pixel Technology omówił rozwiązania AI w medycynie autorstwa Pixel Technology. Mateusz Bruski z Comarch Healthcare przedstawił zastosowania sztucznej inteligencji w medycynie. Natomiast Mateusz Kierepka z BioMinds Healthcare Sp. z o.o. opisał system BioMinds XR – system VR pozwalający niepełnosprawnym na rehabilitację w metawersum. Pod koniec spotkania odbyły się dwa proszone wykłady. Pierwszy to prezentacja rzecznika patentowego –Adama Pawłowskiego z Kancelarii EUPATENT.PL, w czasie której opowiedział jak opatentować programy komputerowe wykorzystujące rozwiązania sztucznej inteligencji w zakresie analizy danych biologicznych i medycznych. Kolejno Jan Witowski z New York University przedstawił temat wdrażania medycznej sztucznej inteligencji z perspektywy USA, opisał jak szeroko stosowana jest sztuczna inteligencja w amerykańskich szpitalach, poruszył temat FDA, refundacji oraz scharakteryzował największe start-upy diagnostyczne działające w obszarze AI.

Spotkanie branżowe organizowane przez CTT CITTRU spotkało się z pozytywnym odbiorem uczestników, także tych, którzy dołączyli online. Po każdej prezentacji miała miejsce ożywiona dyskusja podsumowująca przedstawiony temat pomiędzy naukowcami a przemysłem. Celem spotkania branżowego było między innymi zacieśnienie relacji oraz nawiązanie współpracy pomiędzy Uniwersytetem i przemysłem na nowych płaszczyznach.

logotyp Fundusze Europejskie, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska