Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

UNA.TEN - poznajcie zespoły z UJ!

UNA.TEN - poznajcie zespoły z UJ!

Przez 10 dni studenci oraz doktoranci, pod skrzydłami swoich mentorów, pracują w grupach, szukając możliwych rozwiązań na problemy z czterech obszarów problemów związanych z pandemią COVID-19.

Każda grupa przygotowała kilka zdań na swój temat. Zapraszamy do poznania czterech zespołów Uniwersytetu Jagiellońskiego, których pracę koordynuje Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UJ, wspierany przez Biuro Projektu Działu Współpracy Międzynarodowej UJ.

Zespół Turystyka

Turystyka to zdaniem ekspertów pierwsza branża tak silnie dotknięta konsekwencjami restrykcji pandemicznych. Niestety prawdopodobnie jako ostatnia zostanie w pełni „odmrożona”. Dlatego tak ważne jest, by już teraz tworzyć możliwe rozwiązania i alternatywy dla podróżników, pracowników, miast i firm związanych z przemysłem turystycznym.

Na pomoc turystycee zdjęcia członków zespołu

Do trzeciego wyzwania projektu UNA.TEN – „Travelling post Covid” skompletowana została drużyna do zadań iście specjalnych! A oto siedmiu wspaniałych:

Dr hab. Jan Jacko, prof. UJ – filozof specjalizujący się w dziedzinie etyki biznesu i podejmowania decyzji w zarządzaniu. Pracuje w Instytucie Ekonomii, Finansów i Zarządzania UJ. Prowadzi badania dotyczące zarządzania przestrzenią i innowacjami, dlatego problematyka udoskonaleń w turystyce jest mu bliska. W wolnych chwilach zajmuje się artystycznymi eksperymentami w teatrze ruchu.

Dr Agnieszka Konior – pracuje w Instytucie Kultury UJ. Od kilku lat prowadzi spacery literackie po Krakowie w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Zajmuje się (w teorii i w praktyce) zarządzaniem dziedzictwem i turystyką kulturową.

Justyna Wydra – studentka ostatniego roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Przez wiele lat zaangażowana w koło naukowe i organizację ogólnopolskich oraz bardziej lokalnych eventów. Fotografia i podróże to jej dwie największe pasje, które uwielbia ze sobą łączyć.

Elodie Thevenin – doktorantka w Instytucie Europeistyki. Swoje badania koncentruje na dyskusji migracyjnej w parlamentach narodowych i Parlamencie Europejskim. Turystyka jest dla niej interesująca, ze względu na jej istotny status, szczególnie w mobilności użytkowników.

Paulina Richert – absolwentka filmoznawstwa oraz studentka migracji międzynarodowych. Właścicielka firmy zajmującej się językami obcymi oraz działaczka społeczna i wolontariuszka od ponad 10 lat. Podróżuje od lat i chce utrzymać ten status.

Patryk Wacławczyk – słuchacz szkoły doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych. Zainteresowany szczególnie zasobami wodnymi oraz przepływami ekstremalnymi. Turystyka jest jego zdaniem niezbędnym aspektem życia, który po prostu musi przetrwać.

Michał Lis – student bioinformatyki i archeologii. W swojej pracy stara się łączyć wiedzę i umiejętności z obu kierunków. Obecnie prowadzi badania nad zanieczyszczeniem środowiska na Cyprze współcześnie i w okresie antycznym. Podróże są jedną z jego pasji.

Praca w zespole wre, by już za niedługo móc pochwalić się przed Wami jej efektami!

Zespół Kultura

Pandemia COVID-19 mocno odbiła się na sektorze kultury. Jak podkreślają eksperci, kultura i sektor kreatywny stanowią większy procent w gospodarce niż przemysł i górnictwo, tymczasem praktycznie nie mamy do nich dostępu. Obecnie jedynym rozwiązaniem zdaje się być kultura online, jednak czy długoterminowo ma ona sens? W jaki sposób oddać atmosferę festiwalu, gdy mamy styczność ze wszechobecnymi restrykcjami? Na te i inne pytania postaramy się znaleźć odpowiedź w projekcie UNA.TEN.

Zespóół kultura zdjęcia członków zespołu

Nasz nietuzinkowy zespół tworzą różnorodne osobowości, których wspólnym celem jest redefinicja sektora kultury w świecie post COVID-19. Poznajcie naszą dzielną siódemkę:

dr Marta Materska-Samek - akademiczka, badaczka i menadżerka innowacyjnych projektów w obszarze kultury i mediów.

dr Mateusz Lewandowski - badacz, konsultant, uwielbia twórczo myśleć.

Karolina Chećko - studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz wiedzy o teatrze. Interesuje się sztuką, retoryką oraz ekologią. W kulturze ceni sobie najbardziej teatr i kino, bez których nie wyobraża sobie codzienności - zwłaszcza takiej, jaka nastała teraz.

Julia Papiernik - studentka neuropsychologii i neurokognitywistyki. Związana z Kołem Nauk Psychologicznych PRAGMA pasjonatka neuronauk. Prywatnie miłośniczka literatury, sztuki i kina niezależnego.

Rafał Koziołek – student zarządzania publicznego oraz kulturoznawstwa: teksty kultury. Interesuje się głównie kinem, geopolityką i geopoetyką. Uwielbia festiwale kulturalne, stąd też w wolnym czasie przygotowuje różnego rodzaju eventy dla studentów naszej Alma Mater.

Katarzyna Strzebońska - studentka mediów społecznościowych w zarządzaniu, absolwentka zarządzania kulturą. Entuzjastka digital marketingu i kreatywnych rozwiązań. W sferze kultury interesuje się zarządzaniem instytucjami - także w kryzysie - oraz muzyką i literaturą.

Anna Kuca - studentka ostatniego roku psychologii stosowanej. Pasjonatka kultury azjatyckiej i gotowania. Brakuje jej kulturalnej atmosfery spotkań ze znajomymi na sztuce w teatrze czy seansie w kinie.

Dodatkowo nasze nieocenione wsparcie stanowią Marina Bąkiewicz i Łukasz Gacek z Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Dziękujemy!

Zespół Food Supply Chain

Grupa pasjonatów z różnych dziedzin nauki od psychologii, biochemii, biofizyki, prawa, farmacji po informatykę. Zagłębiamy się w problemy lokalnego łańcucha dostaw żywności w obliczu koronawirusa.

Zdjęcia członków zespołu Food Supply Chain

Agnieszka - Jestem studentką V roku prawa UJ, od początku studiów zaangażowaną w różne projekty i debaty społeczne. W czasie pracy w kancelarii, zapoznałam się z funkcjonowaniem prawa szczególnie dotyczącego ochrony środowiska i danych osobowych, w praktyce. Temat mojej pracy magisterskiej jest poświęcony regulacji kwestii zagospodarowania odpadów, w tym odpadów żywności. Chciałabym pomóc w uzyskiwaniu informacji na temat słabych punktów w łańcuchu dostaw żywności w Krakowie oraz innych miastach. Znalezienie lepszych rozwiązań jest kluczowe, szczególnie   jeżeli w przyszłości pojawi się podobna sytuacja z jaką mamy do czynienia w czasie epidemii COVID - 19.

Katarzyna - COVID-19 jest jednym z wielu pilnych wyzwań, przed którymi stoi obecnie ludzkość. Stawienie im czoła będzie wymagać mobilizacji na światową skalę. Chciałabym dołożyć się do tego jak tylko mogę. Jestem na ostatnim roku psychologii, dziedziny skupionej na się w uwzględnianiu w planach czynnika ludzkiego. Jestem w trakcie pisania pracy magisterskiej z przeciwdziałania zmianom klimatycznym, ważna jest więc dla mnie kwestia optymalizacji produkcji żywności. Projektowanie skupione na człowieku jest moją pasją i planowanym zawodem. Odbyłam specjalizację w psychologii pracy i projektowaniu środowiska oraz szkolenia z zakresu Usability i Design Thinking.

Stanisław - Zgłosiłem się, ponieważ interesuje się tematem Digital Democracy. Naukowo zajmuję się obliczeniową teorią wyboru społecznego. Z przyjemnością pomogę w projekcie.

Norbert - Chciałbym wykorzystać nabyte w trakcie studiów każdego stopnia (i nie tylko) umiejętności do pomocy społeczeństwu w trudnym czasie epidemii. Posiadam zarówno umiejętności twarde nabyte w trakcie studiów z ochrony środowiska, biochemii i studiów doktorankich na WBBiB UJ, jak i umiejętności miękkie umożliwiające skuteczną pracę w grupie i transfer wiedzy (mam doświadczenie w przygotowywaniu od podstaw i prowadzeniu zajęć). Wiedza z biochemii i ochrony środowiska może być cenna z punktu opracowania rozwiązań związanych z łańcuchami dostaw żywności m.in. przez konieczność opracowania rozwiązań zgodnych z regułami zrównoważonego rozwoju.

Tomasz - Chciałbym pomóc w rozwiązaniu realnego problemu. Z wykształcenia jestem biochemikiem, w tej samej dziedzinie pracuję również w ramach swojego doktoratu. Od siedmiu miesięcy uczę się także zagadnień związanych z Design Thinking i Human-Centered Design. Za sobą mam pierwsze, studenckie doświadczenia w badaniach, ich analizie i opracowywaniu strategii produktu (wywiady pogłębione, grupy fokusowe). Uważam, że dzięki temu wpasuję się do interdyscyplinarnego zespołu i będę w stanie przyczynić się do stworzenia konkretnego rozwiązania dla wskazanego problemu.

Wiktoria - Udział w projekcie UNA.TEN jest dla mnie niecodzienną możliwością kontynuowania działalności w wymiarze międzynarodowym. Muszę przyznać, że po kilku latach wypełnionych projektami Erasmus, wolontariatem, wymianami uniwersyteckimi, aktywnością w organizacjach pozarządowych, okres kwarantanny wydaję mi się nieco cięższy do zniesienia…Naprzeciw potrzebie zaktywizowania się wychodzi UNA Europa i jej program, w którym mam przyjemność pełnić funkcję opiekuna projektu

Agnieszka - Jestem absolwentką Wydziału Farmaceutycznego, nauczycielem akademickim, który naukowo zajmuję się poszukiwaniem nowych leków. Jestem członkiem Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, którego misją popularyzowaniem nauki przez naukowców. Wielokrotnie brałam udział w realizacji projektów naukowych finansowanych przez NCN oraz NCBiR, w których zaangażowane były interdyscyplinarne zespoły badawcze. W ten sposób wykonując różne funkcje (od realizatora do kierownika) zdobyłam doświadczenie w prowadzeniu projektów.

Zespół Digital Security

Nazywamy się Digital Jagiellonians i w ramach projektu UNA Ten przygotowujemy plan mający na celu wdrożenie dobrych praktyk usprawniających posługiwanie się Internetem oraz technologiami nowych mediów po pandemii COVID - 19.

Zależy nam na poprawie bezpieczeństwa w sieci, a także na eliminacji zjawiska sieciowego wykluczenia poprzez stworzenie programu edukacyjnego adresowanego do osób powyżej 50 roku życia, w szczególności seniorów. Uznajemy to za istotne zagadnienie, ponieważ osoby te są szczególnie narażone na różnego rodzaju nadużycia i niebezpieczeństwa w sieci, ze względu na brak odpowiedniego przygotowania.

Zdjęcia członków zespołu Digital Security

Dzięki podniesieniu umiejętności w posługiwaniu się siecią, osoby powyżej 50 roku życia mogłyby korzystać w większym zakresie z dobrodziejstw Internetu. Szczegóły projektu podamy wkrótce!

Regina Lenart-Gansiniec - Dr hab., profesor uczelni w Instytucie Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naukowo zajmuje się crowdsourcingiem, cyfrową transformacją oraz organizacyjnym uczeniem się sektora publicznego. Autorka ponad 80 publikacji, kierownik grantu Narodowego Centrum Nauki, laureatka stypendium Ministra Szkolnictwa Wyższego i Nauki dla wybitnych młodych naukowców, ekspert m.in. w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Prywatnie, miłośniczka kotów szylkretowych. 

Klaudia Proniewska - Dr inż. Klaudia Proniewska, Adiunkt w Zakładzie Bioinformatyki i Telemedycyny UJCM, gdzie z wielką pasją pracuje nad wprowadzaniem nowoczesnych technologii do edukacji medycznej m.in. rozszerzonej rzeczywistości. Zajmuje się przetwarzaniem obrazów medycznych przy wykorzystaniu różnych metod wizualizacji danych medycznych. Laureatka Programu TOP500 Innovators na Uniwersytecie Cambridge oraz Oxford w Wielkiej Brytanii. Współzałożycielka i wiceprezeska Fundacji Rozwoju i Promocji Nauki. Od niedawna w nowej roli – mamy wspaniałych bliźniąt.

Mira Fecko - Studiuję prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim, pasjonuję się sztuczną inteligencją oraz prawami człowieka. Bliskie są mi zagadnienia praw kobiet i odpowiedzialnej konsumpcji. Z pasją uczę się języków, podróżuję, śpiewam tańczę i jeżdżę konno. W wolnych chwilach uciekam w góry.

Anna Pukała - Studentka czwartego roku kierunku neuropsychologia i neurokognitywistyka na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ. Do zainteresowań naukowych należą neuronalne korelaty skuteczności psychoterapii, zespół stresu pourazowego oraz metody łagodzenia jego objawów. Prywatnie zajmuje się technikami mindfulness, rozważaniami społeczno-filozoficznymi i przygotowywaniem smacznej kawy dla innych.

Piotr Filipiak

Adrian Górski - Student trzeciego roku informatyki na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. Entuzjasta nowych technologii. W zakresie naukowym interesuję się programowaniem webowym oraz programowaniem aplikacji mobilnych. Prywatnie fan sportu, tańca i smacznej kawy.

Mateusz Jakubik - Jestem absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie ukończyłem prawo. Podjąłem następnie podyplomowe studia prawa pracy na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Byłem członkiem Grupy Roboczej ds. Ochrony Danych Osobowych przy Ministerstwie Cyfryzacji. Aktualnie jest doktorantem na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie zajmuje się szeroko rozumianym prawem ochrony danych osobowych. Jestem członkiem Grupy Roboczej ds. Rejestrów Rozproszonych i Blockchain ochrony danych osobowych w zespole do spraw administracji w Ministerstwie Cyfryzacji.