Wynalazek naukowców z UJ nagrodzony w Montrealu

logo WBC 2016Podczas odbywającego się od 18 do 22 maja w Montrealu kongresu 10th World Biomaterials Congress, nagrodzono wynalezienie odtrutki dla heparyn drobnocząsteczkowych. Nagrodę odebrał Bartłomiej Kałaska z Zakładu Farmakodynamiki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Odkrycie jest wspólnym sukcesem naukowców:

z Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego:
dr. hab. Krzysztofa Szczubiałki, prof. UJ,
prof. dr hab. Marii Nowakowskiej,
dr. Kamila Kamińskiego

oraz z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku:
dr. hab Andrzeja Mogielnickiego,
prof. dr. hab. Dariusza Pawlaka,
doktoranki Emilii Sokołowskiej.

Wyniki badań stwierdzają, że wynaleziony polimer HBC (ang. Heparin Binding Copolymer) może mieć potencjalne znaczenie jako nowa odtrutka na heparynę niefrakcjonowaną i heparyny drobnocząsteczkowe. HBC posiada trzy unikalne cechy dające mu przewagę nad zarejestrowaną od dawna na rynku do neutralizacji heparyn protaminą.