Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Identyfikacja odpadów chemicznych na dnie Bałtyku

Identyfikacja odpadów chemicznych na dnie Bałtyku

Obchodzony 17 marca Światowy Dzień Mórz ma na celu zwrócenie uwagi na ochronę środowiska wodnego. Prócz zanieczyszczenia zbiorników wodnych odpadami komunalnymi, poważnym problemem są pozostałe po wojnie pojemniki z trującymi substancjami chemicznymi.

Zgodnie z decyzją Konferencji Poczdamskiej, po II wojnie światowej w Morzu Bałtyckim zdeponowano pojemniki z bojowymi środkami trującymi (BST). 

Broń chemiczna znajduje się w Głębiach: Gotlandzkiej, Bornholmskiej i Gdańskiej i wielu innych niezidentyfikowanych miejscach; jej ilość liczy się w dziesiątkach tysięcy ton. 

Z upływem czasu pojemniki zawierające BST uległy stopniowej korozji, a chemikalia, silnie toksyczne środki o działaniu parzącym, wymiotnym etc., jak m.in. fosgen, iperyt czy tabun, uwolniły się do wody, powodując zatrucie okolicznej flory i fauny.
Precyzyjna, a jednocześnie bezpieczna identyfikacja miejsca składowania jest więc kluczowa w procesie unieszkodliwienia tych ładunków oraz oczyszczania i przywracania równowagi ekosystemu. 

Dotychczas stosowane metody są w stanie wykryć jedynie elementy metalowe na dnie morza, a szczegółowa identyfikacja musi być każdorazowo wykonywana przez człowieka. 

Zespół prof. Pawła Moskala oraz dr. Michała Silarskiego z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego opracował urządzenie oraz sposób nieinwazyjnego wykrywania substancji niebezpiecznych, które nie ma takich ograniczeń. Urządzenie to wykorzystuje zjawisko neutronowej aktywacji substancji, a poprzez pomiar widm dokonuje identyfikacji substancji.  

Pozwala to na bezpieczne wykrywanie substancji niebezpiecznych na dnie zbiornika wodnego i jednocześnie na określenie rozkładu gęstości niebezpiecznej substancji w badanym obiekcie.
Objęta ochroną patentową metoda jest wciąż rozwijana, a w najbliższym etapie planowane są testy detektora w warunkach laboratoryjnych.

Więcej o wynalazku można dowiedzieć się tutaj.

Autor: Agata Błaszczyk-Pasteczka

Logotypy projektowe Fundusze Europejskie, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska