TechConnect Europe Innovation Conference & Expo

Celem konferencji w Malmo było połączenie powstających w uniwersytetach, laboratoriach i startupach badań oraz technologii na wczesnym etapie z przemysłem i inwestorami.

W dniach 15-17.11.2021 w Malmö (Szwecja) odbyło się wydarzenie TechConnect Europe Innovation Conference & Expo, w którym CITTRU wzięło swój aktywny udział. Międzynarodowa konferencja miała na celu połączenie najlepszych badań aplikacyjnych i technologii na wczesnym etapie rozwoju z branżami przemysłowymi i jednostkami inwestycyjnymi.

Głównym organizatorem konferencji jest organizacja TechConnect, dotychczas działająca głównie w Stachach Zjednoczonych, która we współpracy z Regionem Skåne, Miastem Malmö i Business Sweden po raz pierwszy zorganizowała wydarzenie w Europie. Obszar Malmö  to jeden z najlepiej rozwiniętych scen startupowych w Skandynawii, pełen ekspertów zarówno w środowisku akademickim, jak i przemysłowym. Niedawno znalazł się on w pierwszej dziesiątce najbardziej innowacyjnych regionów UE i jest miejscem, w którym można znaleźć pracę w sektorach zaawansowanych materiałów i nauk przyrodniczych.

Uczestnicy mieli możliwość zaprezentowania wybranych technologii i wynalazków podczas serii prezentacji jak i również w luźniejszej formie otwartych targów. Nasza przedstawicielka, Gabriela Grześ, skorzystała z okazji do przedstawienia dwóch technologii rozwiniętych przez naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego: „Technologii aktywnych materiałów w bateriach wolnych do kobaltu” (prezentacja i targi) oraz „Proteza ucha środkowego” (targi). Pierwszy z wynalazków dotyczy innowacyjnej i ekologicznej metody produkcji katody i anody w bateriach litowo-jonowych, natomiast drugi taniej i łatwej w użyciu protezy która może zostać użyta do leczenia problemów ze słuchem.

Przedstawione rozwiązania spotkały się z zainteresowaniem wśród uczestników konferencji. Liczymy, że w niedalekiej przyszłości zaowocuje to nowymi możliwościami współpracy z ośrodkami naukowymi oraz bezpośrednio z przedsiębiorcami, którzy są docelowymi adresatami zaprezentowanych technologii. My natomiast nie możemy doczekać się kolejnej edycji wydarzenia!

Uśmiechnięta dziewczyna stojąca obok stoiska na targach