Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Skip banner

Breadcrumb Breadcrumb

Navigation Navigation

Web Content Display Web Content Display

Newsy CITTRU

Raport CITTRU 2012

Kalendarium, teksty eksperckie oraz informacje organizacyjne i finansowe składają się na raport CITTRU, w którym podsumowujemy rok 2012. Całość uzupełnia lista zgłoszeń patentowych, dane dotyczące projektów pozyskanych przez UJ oraz krótkie portfolio wydawnictw z minionego roku. Zachęcamy do zapoznania się z raportem.
Read More o Raport CITTRU 2012

Dziesięć na dziesięciolecie 10 ważnych wynalazków z UJ, nad którymi pracuje CITTRU

Z okazji 10-lecia CITTRU prezentujemy 10 innowacyjnych technologii opracowanych przez uniwersyteckich naukowców i wprowadzonych na ścieżkę komercjalizacji przy dużym zaangażowaniu naszych specjalistów. Zostały one wybrane tak, aby pokazać szerokie spektrum możliwości zespołów badawczych, począwszy od urządzeń medycznych...
Read More o Dziesięć na dziesięciolecie 10 ważnych wynalazków z UJ, nad którymi pracuje CITTRU

NIMB: Co naukowcy robią i co mogą robić w Sieci?

Naukowiec w Internecie czyli NetNaukowiec jest bohaterem kolejnego wydania czasopisma NIMB. Autorzy tekstów przyglądają mu się miedzy innymi z perspektywy komunikacji z innymi naukowcami, promocji wiedzy oraz tworzenia wspólnoty ludzi nauki. Nigdy wcześniej nowożytna nauka nie ulegała takim transformacjom, jakie mają miejsce od końca ubiegłego wieku. Wraz z rozwojem internetu zmienił się sposób uprawiania nauki oraz komunikowania się naukowców.
Read More o NIMB: Co naukowcy robią i co mogą robić w Sieci?

Dziesięć wywiadów na dziesięciolecie - dr hab. Paweł Zajdel

Dr hab. Paweł Zajdel jest współtwórcą wynalazków, które mogą wpłynąć na proces produkcji substancji leczniczych oraz poprawić skuteczność farmakoterapii schorzeń psychiatrycznych – depresji i lęku lub chorób neurodegeneracyjnych – choroby Alzheimera, demencji. Jednocześnie efekt jego pracy może okazać się skutecznym krokiem w walce z inną chorobą cywilizacyjną – otyłością. CITTRU zajmuje się ochroną patentową, a także procesem wdrażania tych odkryć na rynek farmaceutyczny.
Read More o Dziesięć wywiadów na dziesięciolecie - dr hab. Paweł Zajdel

„Projektor Jagielloński 2" – naukowcy piszą o swoich badaniach

W 2012 roku CITTRU wydało publikację popularyzującą badania naukowe „Projektor Jagielloński", która była efektem współpracy z naukowcami pracującymi na UJ. W tym roku uruchamiamy kolejny tego typu projekt. Tym razem do współpracy zaprosiliśmy dziekanów wszystkich wydziałów Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Read More o „Projektor Jagielloński 2" – naukowcy piszą o swoich badaniach

Sprzedaż opracowanej na UJ technologii wirtualnych badań klinicznych

Brytyjska firma Simcyp Limited zakupiła prawa do opracowanej na Wydziale Farmaceutycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego (Collegium Medicum) technologii ToxComp – komputerowego systemu oceny kardiotoksycznego działania leków. Wraz z prawami do oprogramowania Simcyp zainwestował także w dalsze prace badawcze nad tym systemem. Całość kwoty kontraktu opiewa na równowartość ok. 1 mln 500 tys. złotych.
Read More o Sprzedaż opracowanej na UJ technologii wirtualnych badań klinicznych

4G-PHOTOCAT – znaczące przedsięwzięcie naukowe z udziałem UJ

Uniwersytet Jagielloński bierze udział w międzynarodowym projekcie, którego efektem będą nowatorskie rozwiązania ekologiczne. W składzie zespołu znalazł się prof. Wojciech Macyk, z którym CITTRU współpracuje w zakresie ochrony wynalazków o podobnym zastosowaniu. Celem projektu, którego całkowity budżet wynosi 3,7 mln EUR, jest opracowanie farb...
Read More o 4G-PHOTOCAT – znaczące przedsięwzięcie naukowe z udziałem UJ

Dziesięć wywiadów na dziesięciolecie - Andrzej Ryś

Idea wykwalifikowanej „swatki", która miała połączyć świat uniwersytetu i biznesu potrzebowała impulsu… wyzwolił go spacer po Plantach. Potem było dużo pracy i ludzie, którzy pragnęli pozytywnych zmian. Tak powstało CITTRU, które „przez wszystkie te lata było inkubatorem talentów i idei" - mówi Andrzej Ryś, pomysłodawca i pierwszy szef CITTRU, w wywiadzie, którego udzielił z okazji 10-lecia naszego istnienia.
Read More o Dziesięć wywiadów na dziesięciolecie - Andrzej Ryś

Nauka w nowym budżecie unijnym

8. lutego 2013 po wielogodzinnych debatach ustalony został nowy budżet unijny na lata 2014-2020. Polska ma w jego ramach dostać 106 mld Euro. Znaczne część tych pieniędzy winna sfinansować działania wspierające rozwój nauki i podniesienie innowacyjności państw UE. W dokumencie "Conclusions (Multiannual Financial Farmework)", opublikowanym przez Komisję Europejską, czytamy między innymi w punkcie 16:
Read More o Nauka w nowym budżecie unijnym

Dziesięć na dziesięciolecie: 10 informacji o 10 wydarzeniach z dziejów CITTRU

Aktywność CITTRU oparta jest na otwartości i ciągłym komunikowaniu się: ze społecznością akademicką, biznesem, administracją i ze społeczeństwem. Stale współpracujemy z mediami przygotowując różnorodne informacje i ułatwiając dziennikarzom prace na terytoriach nauki. Wycinek efektów tego rodzaju działań przedstawia poniższe zestawienie.
Read More o Dziesięć na dziesięciolecie: 10 informacji o 10 wydarzeniach z dziejów CITTRU