Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Jak lepiej obserwować tkanki! Nowy wynalazek z UJ

O nowym znaczniku fluorescencyjnym do barwienia kolagenów i ich obserwacji w tkankach pisze portal Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Fluoroscencyjne tkankiO nowym znaczniku fluorescencyjnym do barwienia kolagenów i ich obserwacji w tkankach pisze portal Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, powołując się na PAP.

"Nowy znacznik opracował zespół badaczy pod kierownictwem prof. Jerzego Dobruckiego z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, we współpracy z prof. Zbigniewem Darżynkiewiczem z New York Medical College. Promocją wynalazku i poszukiwaniem podmiotów zainteresowanych jego wykorzystaniem zajmuje się Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU)".

Wynalazek w ofercie technologicznej UJ

"Za pomocą opracowanego barwnika będzie można badać żywe, wyizolowane, ale - w przeciwieństwie do wcześniej stosowanych metod - nieutrwalone i nienaruszone tkanki" - mówi PAP prof. Dobrucki.

Z ramienia CITTRU wypowiada się dr Dominik Czaplicki zajmujący się rozwojem komercyjnym uniwersyteckich wynalazków, który opisując wynalazek twierdzi: "Autorzy wynalazku do zabarwienia kolagenu i elastyny używają roztworu sondy fluorescencyjnej, która przenika przez tkankę. Między kolagenem i elastyną a znacznikiem nie wytwarza się trwałe chemiczne wiązanie, dzięki czemu - w razie potrzeby - znacznik można usunąć" - zaznacza. "Żywe komórki wymagają specjalnego traktowania - metoda barwienia musi być dla nich delikatna, a używany związek nie może być toksyczny".

Wynalazek z UJ może mieć zastosowanie w nowoczesnej diagnostyce medycznej oraz przemyśle kosmetycznym. Jako innowacja, która ma charakter gospodarczy - został on zgłoszony do Urzędu Patentowego RP.
[21.05.2010]