Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kolejny krok do stworzenia innowacyjnego leku na koci katar

Kolejny krok do stworzenia innowacyjnego leku na koci katar

Uniwersytet Jagielloński podpisał 01 września 2021 r. Umowę licencyjną wyłączną i nieograniczoną terytorialnie z Acatavir sp. z o.o. na rozwój produktu do zastosowania w medycynie weterynaryjnej w leczeniu oraz zapobieganiu choroby zwanej kocim katarem.

Choć nazwa „koci katar” brzmi niepozornie, to jest ona niebezpieczną powszechną chorobą obejmującą zakaźne schorzenia dróg oddechowych oraz błon śluzowych u kotów. Objawem może być zarówno łagodny, wodnisty wyciek z nosa jak i ciężkie schorzenia ogólnoustrojowe prowadzące nawet do śmierci zwierzęcia.


Zgodnie z podpisanym dokumentem spółka Acatavir sp. z o.o., założona m.in. przez 4 naukowców UJ, przeprowadzi szereg badań w kierunku stworzenia i skomercjalizowania innowacyjnego produktu przeciwwirusowego do stosowania w leczeniu i/lub zapobieganiu infekcji tzw. kociego kataru, wywołanej przez herpeswirusa kotów typu 1 (ang. feline herpesvirus type 1, FHV-1) i kaliciwirusa kotów (ang. feline calicivirus, FCV). Substancją czynną produktu ma być sulfonowana pochodna polistyrenu – sól sodowa sulfonianu polistyrenu (PSSNa), zostanie wykorzystana do zastosowania podczas terapii skojarzonej w celu leczenia infekcji wywołanej przez kociego herpeswirusa i kaliciwirusa.

Zdjęcie kota z błękitnymi oczami

Logotypy: Fundusze Europejskie, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska