Konkurs EDUREKA! DGP - nominacje dla wynalazków UJ

Wynalazek opracowany przez naukowców Pracowni Ekologii Drobnoustrojów Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego wśród najlepszych odkryć naukowych walczy o nagrodę główną w konkursie Eureka! DGP

Zarówka profil głowyEureka! DGP - Odkrywamy polskie wynalazki to cykl redakcyjny połączony z konkursem na najlepszy wynalazek zgłoszony przez polską uczelnię lub instytut naukowy. Ideą cyklu jest promocja polskiej nauki i potencjału twórczego młodych wynalazców poprzez przedstawienie na łamach gazety wynalazków zgłoszonych do Urzędu Patentowego RP, które mają zastosowanie w praktyce, mogą być wykorzystane w gospodarce i w produkcji.

Do udziału w konkursie zaproszone zostały polskie uczelnie (niepubliczne i publiczne) prowadzące kierunki:

• informatyka
  • inżynieria mechaniczna, inne nauki inżynieryjne i technologie, inżynieria lądowa, inżynieria materiałowa i nanotechnologia, nauki fizyczne
  • nauki biologiczne i biotechnologia, nauki chemiczne, nauki medyczne
  • nauki o ziemi i o środowisku, nauki rolnicze i weterynaryjne

Eureka DGP Odkrywamy polskie wynalazki

Uniwersytet Jagielloński reprezentowany bedzie przez dwa wynalazki:

• Sposób detekcji bakterii i grzybów we krwi za pomocą metody nested, multiplex real time PCR (projekt numer P-192) opracowany przez naukowców: dr Tomasz Gosiewski, dr Monika Brzychczy-Włoch, dr Agata Pietrzyk, prof. dr hab. Małgorzata Bulanda - Pracownia Ekologii Drobnoustrojów Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wynalazek został wysoko oceniony przez jury konkursowe i został nominowany do grupy 20 najlepszych wynalazków ubiegajacych się o nagrodę główną konkursu. Organizatorzy przygotowali również specjalne noty prasowe dedykowane nominowanym odkryciom, które drukowane będą na łamach  Dziennika Gazety Prawnej - więcej artykuł.

• Test diagnostyczny zakażeń Streptococcus agalactiae u kobiet w ciąży (projekt nr P-195) opracowany przez naukowców: dr Monika Brzychczy-Włoch, prof. dr hab. med. Piotr B. Heczko - Katedra Mikrobiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy współpracy z: dr Sabiną Górską, dr Ewą Brzozowską, prof. dr hab. Andrzejem Gamianem - Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN we Wrocławiu.

W skład jury konkursowego wchodzą przedstawiciele: Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej, Polskiej Akademii Nauk, Centrum Nauki Kopernik itd.

Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom planowane jest 30 czerwca 2015 roku podczas uroczystej gali.

trzymamy kciuki :-)