Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Noc Naukowców na UJ – padł kolejny rekord

Naukowe pokazy teatralne, warsztaty i prezentacje przyciągnęły na Uniwersytet Jagielloński 14 000 osób!, które miały możliwość odwiedzenia aż 15 różnych miejsc na uczelni. Do późnych godzin nocnych dzieci, młodzież i dorośli mogli zwiedzać, zwykle zamknięte dla szerokiej publiczności, laboratoria, samodzielnie sprawdzać

Naukowe pokazy teatralne, warsztaty i prezentacje przyciągnęły na Uniwersytet Jagielloński 14 000 osób!, które miały możliwość odwiedzenia aż 15 różnych miejsc na uczelni.

Do późnych godzin nocnych dzieci, młodzież i dorośli mogli zwiedzać, zwykle zamknięte dla szerokiej publiczności, laboratoria, samodzielnie sprawdzać działanie praw fizyki, czy podglądać sekretne życie roślin i zwierząt. Przygotowany przez Uniwersytet Jagielloński (CITTRU było koordynatorem tego wydarzenia na całym UJ) program tegorocznej edycji Nocy Naukowców (28.09.2012) po raz kolejny pokazał jak ważna jest popularyzacja nauki i jak ogromna jest ciekawość i chęć odkrywania jej tajemnic.

 

Eksplozje nauki
W Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego królowała chemia i towarzyszące jej wybuchy oraz kolorowe eksperymenty. Oddziaływała na niemal każdy zmysł człowieka – taka jest właśnie nauka i taką ją zapamiętają widzowie niesamowitego widowiska teatralnego pt. „Była sobie chemia" przygotowanego przez naukowców i studentów z Wydziału Chemii UJ.

Ogromnym powodzeniem cieszyły się także pokazy fizyczne na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, gdzie zajęcia przygotowano dla każdej grupy wiekowej zwiedzających. Najmłodsi uczestniczyli w warsztatach „Fizyka w kuchni", nieco starsi w spotkaniach dotyczących fizyki i jej zastosowania w walce z rakiem.

I Kosmos jest w modzie – do Obserwatorium Astronomicznego UJ, jak co roku, ciągnęły tłumy pasjonatów nieba. A wpatrzeni w ziemię geolodzy z Instytutu Nauk Geologicznych UJ opowiadali z czego zbudowane są skały i jak wyglądają pod mikroskopem. Tu również nie zabrakło wybuchów – wulkanu Jagielloniusa.

 

Łapanie motyli i okazji na giełdzie
Miłośnicy przyrody mieli okazję do podglądania życia pod mikroskopem, mogli dowiedzieć się jakie korzyści są z bycia małym, a jakie dużym. Poznali tajemniczy kod życia – DNA oraz sekrety roślin owadożernych, a także przepis na łapanie motyli. Imponujące programy z biologii, botaniki i nauk o środowisku przygotowali naukowcy z Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UJ.

Również medycy uchylili drzwi do swoich pracowni. Na Wydziale Lekarskim CM UJ uczestnicy brali udział w ćwiczeniach animacyjnych, mierząc czynności serca, mózgu, żołądka i innych narządów.

Podczas Małopolskiej Nocy Naukowców na UJ nie zabrakło także królowej nauk – matematyki. Wydawałoby się, że skomplikowana i trudna do zainteresowania matematyka nie wzbudzi ciekawości nocnych zwiedzających. Matematycy z Wydziału Matematyki i Informatyki UJ poprzez zabawę i interesujące warsztaty, udowodnili, że matematyka jest wszędzie i warto się jej uczyć, choćby po to, aby z głową inwestować na giełdzie.

O pożytecznej matematyce można się było także dowiedzieć w jednym z najbardziej wyjątkowych miejsc w Krakowie – Collegium Maius – najstarszym budynku uniwersyteckim w Polsce.

Noc naukowców to również noc humanistów. Rozmowy przy świecach o religiach świata, nauka kaligrafii arabskiej, spotkania z wybitnymi polskimi historykami czy warsztaty z twórczego myślenia – to tylko niektóre punkty programu, przygotowane prze humanistów.

Ale to nie wszystko, co działo się na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Więcej w galerii:

 

 

Noc Naukowców to jedna z inicjatyw CITTRU realizowana w ramach autorskiego programu wspierania rozwoju nauki:

Jego elementami są promocja i marketing nauki, popularyzacja wiedzy, korzystanie z dobrodziejstw internetowej komunikacji, otwieranie laboratoriów, wspólne projekty badawcze lub badawczo-rozwojowe, aktywne poszukiwanie źródeł finansowania i wiele innych możliwości. W dużej mierze program kojarzyć można z inicjatywami realizowanymi pod szyldem Nauki 2.0