Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nauka uwolniona i tematy tabu w NIMBie 12

W kolejnym NIMBie garść informacji i opinii o "uwalnianiu nauki" z murów uczelni.

W kolejnym NIMBie garść informacji i opinii o "uwalnianiu nauki" z murów uczelni.

Autorzy tekstów przyglądają się funkcjonowaniu Centrum Nauki Kopernik i zmianom, jakie ta instytucja uczyniła w głowach Polaków oraz opisują społecznościowe projekty naukowe spod znaku Zooniverse.

Naukę można "uwalniać" także za pomocą słowa pisanego, w czym pomoże na pewno poradnik tworzenia tekstów popularnonaukowych, opracowany przez redaktorki "Projektora Jagiellońskiego", wydawnictwa zapowiadanego na 2012 rok.

W numerze także poważnie o tym jak, czasem śmiesznie wyglądające, pomysły biznesowe mogą zmienić nasze widzenie tematów tabu. O swojej fascynacji nauką opowiada prof. Artura Osyczka, a Szczepan Zapotoczny (Chemia UJ) zabiera czytelników w podróż po świecie nanotechnologii. Na zakończenie zaś NIMBoskop i komiks "Z życia naukowca".

Zobacz: Wszystkie wydania NIMBa

W numerze m.in.:

 

Przewrót kopernikański - Jak nad Wisłą w Warszawie uwalnia się myślenie;

 

Wszechspołeczność naukowa - Jak internet otworzył pracownie i laboratoria;
 

Igrzyska Naukowe - Krakowskie treningi nauki otwartej;

 

Tabu w nowym interfejsie - To co kiedyś zakazane, teraz może być dochodowe;

 

Akta personalne - prof. Artur Osyczka, biotechnolog z UJ, który prowadzi przełomowe badania z dziedziny bioenergetyki molekularnej, odpowiada na pytania zawodowe i (pół)prywatne;

 

Nanomateriały do zadań specjalnych - o orbitalnych windach i bakteriobójczych cząstkach;

Skomplikowana nauka w prostych słowach - czyli tekst popularnonaukowy w 11 krokach;

 

Aberracje i asocjacje - felietony (około)naukowe. O dniach otwartych na uczelni i "wciskaniu" nauki bobasom;

 

(WW)W naukowej dolinie - codzienność specjalistycznego portalu naukowego;

 

CITTRU w akcji - informacje i propozycje;

 

NIMBoskop - recenzje, ciekawostki, znalezione w sieci oraz naukowy komiks;

 

A na powitanie - SZOKnauka - ryzyko, śmierć i rozkład.

Przejrzyj i ściągnij NIMBa

 

Co to jest NIMB - krótko o historii i koncepcji

Rozpoczynając w 2008 roku publikowanie tekstów pod szyldem NIMB mieliśmy nadzieję, że czasopismo to pokaże różnorodne relacje współczesnej nauki z jej otoczeniem. Zainteresowanie jakim wśród czytelników cieszył się ten biuletyn spowodował, że postanowiliśmy pójść krok dalej i od 2010 wydawać nowego NIMBa w zmienionej szacie graficznej, w kolorze, na większej ilości stron.

To właśnie te nowe NIMBy kontynuujące tradycje poprzednich wydań, stały się zarazem nowymi wydawnictwami, bowiem to nauka zajmuje w nim czołowe miejsce. To jej rozwojowi są podporządkowane teksty dotyczące promocji i popularyzacji wiedzy (na ten aspekt zwracamy szczególną uwagę), innowacyjności, także naukowego biznesu. Te elementy (nie pomijając oczywiście samych badań i dydaktyki) tworzą zręby nowoczesnej nauki, a to wydawnictwo – taką mamy nadzieję - jest centrum informacji o nowej nauce i inspiracją dla rozwoju naukowych karier.

Subskrypcja

Istnieje możliwość bezpłatnej subskrypcji kolejnych wydań drukowanego NIMBa (od następnego numeru). W tym celu należy wypełnić poniższą ankietę i odesłać ją na adres: nimb@uj.edu.pl w temacie wpisując "Subskrypcja". Każda z osób zakwalifikowanych do bezpłatnej subskrypcji otrzyma odpowiednie potwierdzenie za pomocą poczty e-mail.

UWAGA: prosimy o podanie adresu na uczelni (zakład, adres koła naukowego itp.). Tylko w wyjątkowych przypadkach będziemy wysyłać na adres prywatny.

Formularz subskrypcyjny

Zostań autorem tekstów w NIMBie

Czekamy na Wasze teksty, które uzupełnią nasze NIMBowe wydawnictwa internetowe i drukowane. Jak przygotować tekst, gorąco poszukiwane tematy, warunki formalne zobacz.
[27.12.2011]

 

Publikacja jest częścią projektu N0WUM współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.