Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Gdybyś miał być naukowcem, to z jakiego powodu?

Podczas Nocy Naukowców na UJ padały różne odpowiedzi, ale najczęściej dzieci, a nawet dorośli mówili o możliwości odkryć naukowych oraz chęci pomagania innym.

Podczas Nocy Naukowców na UJ padały różne odpowiedzi, ale najczęściej dzieci, a nawet dorośli mówili o możliwości odkryć naukowych oraz chęci pomagania innym.

Co sprawiło, że nagle ok. 8000 osób odwiedzających 23 września 2011 roku Uniwersytet Jagielloński zapragnęło być naukowcem? Dostępność laboratoriów, możliwość przeprowadzenia eksperymentów, podglądanie świata przez okular teleskopu. To wszystko było w zasięgu ręki i wzroku podczas tegorocznej edycji Nocy Naukowców, którą na UJ koordynowało CITTRU.

8000 osób jednej nocy!

Pobiliśmy w tym roku rekord frekwencji, ponieważ odwiedziło nas ponad 8000 osób żądnych wiedzy i mocnych wrażeń. A tych z pewnością nie brakowało. "Sama widziałam, jak dzieci reagują na zapachy w zwierzętarni Instytutu Nauk o Środowisku UJ, czy z niedowierzaniem oglądają bakterie pod mikroskopem. Wszystkie ich zmysły zostały pobudzone do odbierania nauki. I o to chodzi" – mówi jedna z organizatorek wydarzenia.

Botanicznych atrakcji dostarczyli także biolodzy w Ogrodzie Botanicznym UJ. Jako specjaliści od prywatnego życia roślin, wtajemniczyli uczestników nocy w osobiste, tajne sprawy zielonych piękności. Także geologowie z Instytutu Nauk Geologicznych UJ ujawnili nam prawdę na temat wawelskiego wzgórza.

Kusząca matematyka

Również królowej nauk nie mogło zabraknąć podczas Nocy Naukowców. Badacze z Instytutu Matematyki i Informatyki UJ opowiedzieli nam o niezwykłych, ciekawych liczbach i utwierdzili nas w przekonaniu, że matematyka jest wszędzie: nawet w grach. Zjawiska paradoksalne, lasery, elektrony, magiczne wahadła, to nas otaczało na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ. A w Obserwatorium Astronomicznym panowała kosmiczna aura. Wszyscy ze wzrokiem skierowanym do góry szukali swojego gwiazdozbioru i próbowali za pomocą astronomicznych punktów orientacyjnych określić swoje położenie.

Była sobie chemia!

Jednak niewątpliwie najbardziej widowiskowym wydarzeniem tej nocy był spektakl chemiczny w Kinie Kijów przygotowany przez naukowców i studentów z Wydziału Chemii UJ. A tam mnóstwo kolorowych eksperymentów, wybuchów, pokazów węży faraona, wplecionych w opowiadaną w tle historię chemii.


[19.08.2011]