Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Innowacje UJ: bakterie Salmonella mogą w przyszłości pomóc chorym na nowotwory

Stworzona na UJ terapia przeciwnowotworowa otrzymała 23. czerwca 2010 miano Polskiego Produktu Przyszłości.

Stworzona na UJ terapia przeciwnowotworowa otrzymała 23. czerwca 2010 miano Polskiego Produktu Przyszłości. Odkrycie naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego oparte jest na modyfikowanym szczepie bakterii Salmonella, które wnikają do guza nowotworowego i wywołują jego zniszczenie.

O wspomaganej Salmonellą terapii nowotworowej opowiadają w programie 3 Polskiego Radia dr Joanna Bereta oraz Dominik Czaplicki (CITTRU).


Inne media:

TVP Krakw - Innowacje UJ: Salmonellą w raka (wideo)

Dziennik Polski - Salmonella może uratować życie chorym na raka

Gazeta Wyborcza - Salmonella rozbraja nowotwór

 

Innowacyjna metoda leczenia ma polegać na zastosowaniu specjalnych bakterii Salmonella, które dzięki zmianom genetycznym rozpoznają tkankę nowotworową i po podaniu do krwiobiegu pacjenta lokalizują się w niej. Dzięki naturalnym mechanizmom inwazyjnym bakterie przenikają do komórek guza, gdzie wywołują tzw. apoptozę czyli proces ich samozniszczenia. Równocześnie dochodzi do pobudzenia układu odpornościowego i reakcji przeciwnowotworowej.

Pacjenci poddani terapii nie będą narażeni na dolegliwości wywoływane przez bakterie Salmonella, ponieważ dla zapewnienia bezpieczeństwa jej szkodliwe cechy zostały znacznie osłabione – wyjaśnia Paulina Chorobik, która pod opieką dr Michała Berety z Katedry Immunologii Collegium Medicum UJ, pomysłodawcy i twórcy projektu, prowadziła nagrodzone badania. Obecnie prace koordynowane są przez dr Joannę Beretę z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ.

Technologia może stać się w przyszłości nową szansą leczenia pacjentów cierpiących na nowotwory lite, przede wszystkim jelita grubego, płuc, piersi i żołądka, a prawdopodobnie także innych chorób nowotworowych (m.in. czerniaka). Obecne wykorzystywane metody radio- i chemioterapii są niestety często nieskuteczne, a przy tym mogą wywołać poważne i wyniszczające efekty uboczne. Dotychczas skuteczność prototypowej terapii została potwierdzona badaniami na zwierzętach. Kolejny krok to udoskonalenie szczepu Salmonella, co pozwoli przenieść prace nad technologią do etapu badań klinicznych.

"Przewidywana wydajność i niskie koszty produkcji sprawiają, że wyniki badań naukowców mają doskonałe perspektywy zastosowania przemysłowego" – dodaje Dominik Czaplicki z - działającego na UJ - Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju Uniwersytetu (CITTRU). "Zatroszczyliśmy się także o ochronę patentową wynalazku, bez której firmy nie będą zainteresowane wdrożeniem".
[21.06.2010]