Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

UJ nagrodzony na Giełdzie Polskich Wynalazków w Warszawie

Matrycowy emisyjny tomograf pozytonowy, przewodzące warstwy węglowe do otrzymywania kompozytów elektrodowych w akumulatorach litowych.

CITTRU

W czasie XVII Giełdy Polskich Wynalazków nagrodzono wynalazki naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wśród nich jest matrycowy emisyjny tomograf pozytonowy, przewodzący warstwy węglowe do otrzymywania kompozytów elektrodowych w akumulatorach litowych i katalizator ferrytowy do syntezy styrenu, czyli innowacje Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Do 14 marca 2010 w Muzeum Techniki w Warszawie odbywała się XVII Giełda Polskich Wynalazków Wyróżnionych na Światowych Wystawach w 2009 roku. Podczas uroczystej gali wręczenia dyplomów Uniwersytet Jagielloński, reprezentowany przez CITTRU, otrzymał trzy Nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za międzynarodowe osiągnięcia wynalazcze.
 
Nagrodzonymi projektami są:
  • „Matrycowy emisyjny tomograf pozytonowy" (prof. Paweł Moskal, fizyka UJ)
  • „Przewodzące warstwy węglowe do otrzymywania kompozytów elektrodowych w akumulatorach litowych" (zespół prof. Romana Dziembaja, chemia UJ)
  • "Katalizator ferrytowy do syntezy styrenu" (zespół dr hab. Andrzeja Kotarby, chemia UJ)
Wymienione wynalazki zdobyły uznanie środowiska naukowego oraz liczne nagrody m.in. dwa złote medale i jeden srebrny na targach „Brussels Innova 2009".
[17.03.2010]