Małopolska Noc Naukowców 2013 na UJ

Tegoroczna Małopolska Noc Naukowców przyciągnęła na Uniwersytet Jagielloński ponad 14 000 osób. 19 jednostek przygotowało dla odwiedzających warsztaty, pokazy, wykłady i konkursy, a w programie pojawiły się zarówno popularne od lat atrakcje jak i nowe, intrygujące nowości. Najwięcej osób odwiedziło Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, gdzie podczas warsztatów można było zdać egzamin na czarodzieja.

Dziewczynka z opaską z czujnikami na głowie

Tegoroczna Małopolska Noc Naukowców przyciągnęła na Uniwersytet Jagielloński ponad 14 000 osób. 19 jednostek przygotowało dla odwiedzających warsztaty, pokazy, wykłady i konkursy, a w programie pojawiły się zarówno popularne od lat atrakcje jak i nowe, intrygujące nowości.

Najwięcej osób odwiedziło Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, gdzie podczas warsztatów można było zdać egzamin na czarodzieja. Jak co roku ogromną popularnością cieszył się zorganizowany przez Wydział Chemii pokaz w Auditorium Maximum UJ, a w Obserwatorium Astronomicznym nie zabrakło amatorów spoglądania w gwiazdy.

W Instytucie Zoologii można było sporządzić preparaty mikroskopowe, podczas warsztatów na Wydziale Matematyki i Informatyki z pomocą techniki orgiami budowano wielościany i inne obiekty matematyczne, a na Wydziale Lekarskim oglądano animacje pracy narządów wewnętrznych. W Instytucie Nauk Geologicznych badano niezwykłe struktury minerałów, dzieci chętnie odwiedzały też magiczny i tajemniczy świat pipet, buteleczek i probówek przygotowany dla nich przez Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii.

Zainteresowanych innymi kulturami przyciągnęły Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu z pokazem parzenia chińskiej herbaty oraz Katedra Porównawczych Studiów Cywilizacji z warsztatami chińskiej wewnętrznej sztuki walki Baguazhang, a fascynaci zaginionych cywilizacji uczestniczyli w odczycie na temat tajemnic Majów w Instytucie Archeologii. Podczas warsztatów w Instytucie Filozofii rozważano czy wolność jest dobra, a na wykładzie w Instytucie Religioznawstwa przybliżono naturę Elfów.

W Ogrodzie Botanicznym uczono się jak zrobić zielnik, w Instytucie Historii jak zrobić drzewo genealogiczne, a na Wydziale Polonistyki w pokoju dada tworzono poezję dadaistyczną i książki artystyczne. Uczestnicy wystawy interaktywnej w Muzeum UJ przekonali się że „wszystko jest liczbą", w Instytucie Socjologii na odwiedzających czekały testy konsumenckie, a w Instytucie Psychologii demonstrowano klasyczne i współczesne efekty opisywane w literaturze psychologicznej.

Ale to jedynie ułamek tego, co działo się tej nocy na Uniwersytecie Jagiellońskim – zapraszamy do galerii:

klatki filmu ze stoiskami, eksperymentami i dziećmi

Noc Naukowców to jedna z inicjatyw CITTRU realizowana w ramach autorskiego programu wspierania rozwoju nauki:

Jego elementami są promocja i marketing nauki, popularyzacja wiedzy, korzystanie z dobrodziejstw internetowej komunikacji, otwieranie laboratoriów, wspólne projekty badawcze lub badawczo-rozwojowe, aktywne poszukiwanie źródeł finansowania i wiele innych możliwości. W dużej mierze program kojarzyć można z inicjatywami realizowanymi pod szyldem Nauki 2.0