Nowe opisy w katalogu innowacji UJ

Mapy burzowe, przyrząd do analizy roztworu oraz udoskonalenie akumulatorów to innowacje, który uzupełniły katalog uniwersyteckich wynalazków.

W katalogu znajdują się już najbardziej zaawansowane technologie obejmująca takie dziedziny jak: chemia, nowe materiały, farmacja, biotechnologia, biochemia i fizyka jądrowa.

Globalny system badania, monitorowania i prognozowania aktywności burzowej (mapy burzowe) oparty jest na zastosowaniu fal z zakresu ELF. Dostarczane przez system informacje o aktywności burzowej pozwolą na wczesne ostrzeganie o zagrożeniach pochodzących od wyładowań atmosferycznych.

Przedmiotem wzoru użytkowego "Nowy przyrząd do analizy chemicznej roztworu" jest narzędzie, które w łatwy i ekonomiczny sposób wspomaga nauczanie podstaw chemicznej analizy jakościowej. Przeznaczony jako pomoc w nauce dla szkół.

Przedmiotem kolejnej z ofert naukowych UJ jest sposób bezpośredniego wytwarzania przewodzących warstw węglowych na nośnikach proszkowych (tlenki, krzemiany, fosforany, itp.), przeznaczony zwłaszcza dla warstw elektrodowych dla akumulatorów litowych. Badania potwierdziły korzystne własności warstw, sprzyjające uzyskaniu wysokiej klasy akumulatorów.