"Innowacja jest kobietą"... z UJ

Cząsteczki i wiązania chemiczneWspółpracująca z CITTRU dr Anna Waszkielwicz (CM UJ) zobyła głowny laur w drugiej edycji konklursu "Innowacja jest kobietą". Nagroda przypadła jej za wynalazek "Lek przeciw bólowi neuropatycznemu i/lub padaczce", którego biznesowym wdrożeniem zajmuje się CITTRU. Nagrodą jest promocja technologii podczas targów „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2013" w Norymberdze.

Dr Waszkielwicz pracuje nad nową rodziną związków chemicznych o aktywności przeciwpadaczkowej i przeciwbólowej. Naukowcy mają za sobą większość badań przedklinicznych, realizowanych w renomowanych ośrodkach (np. w amerykańskim National Institute of Health). Kolejnym etapem projektu będą dalsze badania bezpieczeństwa stosowania leku oraz opracowanie postaci jego podawania. Wynalazek został opatentowany.

Warto nadmienić, ze wyróżnienie w tym samym konkursie otrzymała dr Monika Brzychczy-Włoch z Collegium Medicum UJ, prowadząca badania z zakresu mikrobiologii klinicznej. Jej wynalazek został także zgłoszony do opatentowania przez CITTRU.

Oferta technologiczna
"Substancje czynne do leczenia padaczki i/lub bólu neuropatycznego" (wersja angielska)