Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Tomograf pozytonowy z UJ - technologia (bliskiej) przyszłości

"Na UJ powstaje nowoczesny, tani tomograf pozytonowy" - pisze w obszernej informacji portal Nauka w Polsce. Warto podkreślić, że nowy tomograf jest jednym z najważniejszych elementów oferty technologicznej CITTRU, "Opracowywany właśnie model będzie nawet dwukrotnie tańszy niż obecnie wykorzystywane tomografy PET. W połączeniu z lepszą o przynajmniej kilkanaście procent rozdzielczością uzyskiwanego dzięki niemu obrazu oraz możliwością łatwego powiększania

tomograf"Na UJ powstaje nowoczesny, tani tomograf pozytonowy" - pisze w obszernej informacji portal Nauka w Polsce. Warto podkreślić, że nowy tomograf jest jednym z najważniejszych elementów oferty technologicznej CITTRU,

"Opracowywany właśnie model będzie nawet dwukrotnie tańszy niż obecnie wykorzystywane tomografy PET. W połączeniu z lepszą o przynajmniej kilkanaście procent rozdzielczością uzyskiwanego dzięki niemu obrazu oraz możliwością łatwego powiększania komory urządzenia będziemy mogli zaproponować zupełnie nowe warunki realizacji badań diagnostycznych" – podkreśla pomysłodawca wynalazku i główny koordynator badań, prof. Paweł Moskal z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.

Projekt jest dofinansowany w ramach inicjatywy INNOTECH i realizowany jest we współpracy z firmą Silvermedia.

W prace naukowo zaangażowany jest też Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku, gdzie w zamierzeniu badaczy, odbędą się  symulacje w klastrze komputerowym.

Pozytonowa Tomografia Emisyjna polega na określaniu rozkładu przestrzennego stężenia wybranej substancji w organizmie oraz zmian tego stężenia w czasie. W tym celu podaje się pacjentowi farmaceutyk znakowany izotopem promieniotwórczym emitującym pozytony, w stężeniu nie wywołującym skutków ubocznych. Jako, że szybkość przyswajania znakowanych farmaceutyków w chorych tkankach jest znacznie wyższa i dobrze znana dla rożnego rodzaju tkanek, dlatego na podstawie pomiaru ich rozkładu gęstości można z dużą dokładnością rozpoznać skupiska chorych komórek, nawet jeśli nie stanowią one jeszcze zmian morfologicznych wykrywalnych innymi metodami, w szczególnościm w diagnozowaniu oraz lokalizowaniu przerzutów nowotworowych.

Przedmiotem oferty technologicznej UJ, koordynowanej przez CITTRU, są nowe rozwiązania konstrukcyjne tomografów PET oraz nowe sposoby wyznaczania sygnałów niezbędnych do rekonstrukcji obrazu tomograficznego. W tomografach wykorzystano tanie organiczne scyntylatory, które w istotny sposób wpływają na obniżenie kosztów wytworzenia urządzenia, przy jednoczesnym powiększeniu komory diagnostycznej.

Istotne zalety prezentowanych rozwiązań to: zastosowanie tanich materiałów scyntylacyjnych; zmniejszenie liczby fotopowielaczy, przy jednoczesnej poprawie precyzji rekonstruowanego obrazu; możliwość łatwego powiększania komory diagnostycznej, w szczególności w tomografie paskowym, w którym nie pociąga to za sobą zwiększania liczby fotopowielaczy.

Oferowane rozwiązania są przedmiotem dwóch zgłoszeń patentowych. CITTRU poszukuje obecnie podmiotów zainteresowanych wdrożeniem technologii.