Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dziesięć na dziesięciolecie 10 kluczowych projektów w historii CITTRU

Z okazji 10-lecia CITTRU prezentujemy 10 projektów finansowanych z puli funduszy strukturalnych UE, w których CITTRU uczestniczyło na różnych etapach aplikowania o dotacje oraz realizacji zadań. Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego – II etap budowy Budowa Auditorum Maximum, jednego z najnowocześniejszych budynków Uniwersytetu

Z okazji 10-lecia CITTRU prezentujemy 10 projektów finansowanych z puli funduszy strukturalnych UE, w których CITTRU uczestniczyło na różnych etapach aplikowania o dotacje oraz realizacji zadań. 

Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego – II etap budowy
Budowa Auditorum Maximum, jednego z najnowocześniejszych budynków Uniwersytetu, od początku była planowana jako inwestycja służąca zarówno społeczności akademickiej, jak również mieszkańcom regionu Małopolski. Budynek mieszczący się w centrum Krakowa, w obszarze tzw. II Kampusu UJ, służy przede wszystkim studentom nauk humanistycznych, ale odbywają się w nim również konferencje naukowe krajowe i zagraniczne, koncerty, wstępy artystyczne. Największa sala - amfiteatralna może pomieścić 1200 osób. Auditorium Maximum zostało wyróżnione w konkursie architektonicznym „Polski Cement w Architekturze".
W 2006 roku CITTRU uczestniczyło w pracach przygotowania aplikacji o środki Unii Europejskiej, jak również koordynowało rozliczenie przyznanej dotacji.

Wiedza, praktyka, kadry – klucz do sukcesu w biznesie
Wiedza praktyka kadryProjekt umożliwiał bezpośrednią współpracę biznesu i nauki poprzez organizację staży naukowców w firmach, oraz pracowników przedsiębiorstw w jednostkach naukowych. Badania pyłku kwiatowego, rozwiązania techniczne dla kolejki linowej, zielone dachy czy też systemy do edukacji kardiologicznej to przykłady tematów, które pracownicy naukowi opracowywali w czasie płatnych staży w małopolskich przedsiębiorstwach. Największe zainteresowanie projekt wzbudzał wśród firm i naukowców reprezentujących nauki techniczne, ścisłe i przyrodnicze. Jednakże sfinansowane zostały również staże z zakresu nauk społecznych – psychologii, edukacji czy zarządzania.
CITTRU było partnerem realizującym projekt, odpowiedzialnym m.in. za promocję projekcie oraz rekrutację.

Akademicka Innowacyjność dla Małopolski – program stypendialny dla najlepszych doktorantów UJ
Dzięki realizacji projektu 48 doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego, wybranych w procedurze konkursowej, otrzymało 12-miesięczne stypendium (1500 zł/m-c) oraz jednorazowy dodatek badawczy w kwocie 5000 zł. Grupą, do której był kierowany projekt, byli doktoranci ośmiu wydziałów UJ reprezentujących nauki ścisłe, przyrodnicze, społeczne i medyczne, którzy podejmowali badania o charakterze praktycznym, zgodnie z kierunkami rozwoju województwa małopolskiego. Uzyskanie stypendium pozwoliło młodym naukowcom na większe zaangażowanie w badania oraz lepsze warunki realizacji badań. Był to pierwszy program stypendialny na UJ ukierunkowany na promowanie innowacyjności w badaniach prowadzonych przez młodych naukowców, a poprzez to możliwość komercyjnego wykorzystania wyników badań.
CITTRU koordynowało współpracę wydziałów na etapie tworzenia projektu, a następnie prowadziło jego realizację.

Rewitalizacja - odnowienie dziedzińców i fasady Collegium Maius
Collegium Maius to najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego, w którym obecnie znajduje się siedziba uniwersyteckiego muzeum – miejsca gromadzenia historii uczelni. Projekt pozwolił na zwiększenie przestrzeni dla wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych organizowanych w Collegium Maius, w tym wydzielenie przestrzeni zaplecza naukowego oraz sali ekspozycyjno-szkoleniowej. Rewitalizacja obiektów, znajdujących się w ścisłym centrum Krakowa, obejmowała prace budowalno-konserwatorskie, archeologiczne i rekonstrukcyjne, w tym remont płyty dziedzińca i konserwację studni.
CITTRU było zaangażowane w prace w zakresie aplikowania o środki unijne oraz rozliczania przyznanej dotacji.

Budowa i modernizacja infrastruktury dydaktycznej oraz badawczo-rozwojowej Stacji Górskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Ochotnicy Górnej (Gorce)
W otoczeniu Gorców, pobliżu Pienin i Tatr studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego, zdobywają w nowoczesnych warunkach praktyczną wiedzę z zakresu ochrony środowiska, zarządzania rezerwatami w nowoczesnych warunkach. Budynek Stacji Górskiej został zmodernizowany i wyposażony w stanowiska do pracy dydaktycznej, stanowiska do pracy naukowej, sprzęt laboratoryjny, stanowiska do hodowli organizmów górskich. Stacja ma również nowocześnie wyposażoną salę dydaktyczno-konferencyjną oraz bazę noclegową, przygotowaną dla osób uczących się i prowadzących badania.
CITTRU uczestniczyło w pracach przygotowania aplikacji o środki Unii Europejskiej, jak również koordynowało rozliczenie przyznanej dotacji.

NOWUM – Nauka, Osiągnięcia, Wiedza, Upowszechnianie, Marketing
Pracownicy naukowi niejednokrotnie nie wiedzą „jak" informować o swoich projektach, odkryciach, prowadzonych badaniach i „jak" je popularyzować. Projekt NOWUM zachęcał naukowców do kształcenia się w zakresie umiejętności promowania własnych osiągnięć naukowych, jak również popularyzował te osiągnięcia. NOWUM to 308 studentów, doktorantów i pracowników naukowców, którzy wzięli udział w szkoleniach z zakresu promocji w Internecie, popularyzowaniu osiągnięć naukowych w mediach, czy też autoprezentacji. Dużym sukcesem przedsięwzięcia okazała się publikacja „Projektor Jagielloński. Co badają naukowcy na UJ?" prezentująca 75 różnych zagadnień badawczych, traktujących zarówno o badaniach nad nową generacją leków, jak i badaniach nad religiami Afryki.
CITTRU przygotowało koncepcję projektu, a następnie realizowało wszystkie zadania projektowe.

Narodowe Centrum Promieniowania Elektromagnetycznego dla celów badawczych (etap I).
Odkrycia naukowe, unowocześnienie przemysłu, popularyzacja nauki, kształcenie kadry naukowej na światowym poziomie to tylko niektóre z licznych możliwości, jakie stwarza uruchomienie synchrotronu na Uniwersytecie Jagiellońskim. Nowoczesne urządzenie, pierwsze tego typu w Europie Środkowej, może być wykorzystywane w licznych dziedzin naukowych – fizyce, chemii, biologii, medycynie, zarówno w badaniach podstawowych jak i praktycznych, pozwalając na odkrycia i nowe zastosowania. Synchrotron powstający na terenie Kampusu UJ w Pychowicach, zostanie udostępniony zespołom badawczym z Polski i zza zagranicy już na początku 2015 roku. Koszt realizacji projektu wynosi blisko 154 mln złotych.
CITTRU brało udział w pozyskaniu środków na realizację przedsięwzięcia.

Kreator Innowacyjności – wsparcie innowacyjnej przedsiębiorczości akademickiej
Monitoring badań naukowych i tworzenie oferty technologicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego, szkolenia dotyczące ochrony własności intelektualnej oraz możliwości komercjalizacji wyników badań, promocja polskich wynalazków na targach i wystawach, aktywne poszukiwanie przedsiębiorców-odbiorców uniwersyteckich technologii to tylko najważniejsze z działań, jakie w CITTRU prowadzą eksperci w ramach projektu Kreator Innowacyjności. Wynikiem, między innymi prac prowadzonych w projekcie, była sprzedaż opatentowanej na Wydziale Farmaceutycznym technologii ToxComp, czyli komputerowego systemu oceny kardiotoksycznego działania leków, który pozwala na symulację wpływu leków na serce człowieka, a także sprzedaż patentu dot. materiałów biologicznych do wytwarzania określonych sekwencji DNA.
CITTRU przygotowało i w pełni realizuje projekt.

Małopolska Noc Naukowców
Małopolska noc naukowcówCoroczne wydarzenie, którym jest Małopolska Noc Naukowców stanowi część ogólnoeuropejskiej inicjatywy – tej samej wrześniowej nocy cała Europa świętuje naukę. Z roku na rok Małopolska Noc Naukowców, w której UJ jest partnerem, cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W 2012 roku we wszystkich zorganizowanych atrakcjach uczestniczyło 46 000 osób, a sam tylko UJ odwiedziło ponad 14 000 zwiedzających.
Od 2010 roku CITTRU zajmuje się przygotowaniem i koordynacją projektu ze strony Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 

BEPART –Baltic Entrepreneurship Partners
Projekt umożliwiał współpracę państw regionu morza Bałtyckiego w zakresie promocji przedsiębiorczości. Oprócz Polski, reprezentowanej przez CITTRU, brały w nim udział szkoły wyższe i centra rozwoju regionalnego z Niemiec, Danii, Szwecji, Finlandii, Litwy, Estonii i Holandii. Głównym celem projektu było podniesienie jakości kształcenia w zakresie nauczania przedsiębiorczości, poszerzenie oferty edukacyjnej w krajach partnerskich, jak również rozwinięcie współpracy międzynarodowej w zakresie promocji przedsiębiorczość. Istotnym elementem projektu było stworzenie grup roboczych składajacych się z przedstawicieli poszczególnych krajów partnerskich w celu opracowania nowatorskich sposobów nauczania przedsiębiorczości i wykonanie pilotażowych testów tych metod.
CITTRU realizowało projekt, jako jeden z partnerów.

góra