Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dziesięć wywiadów na dziesięciolecie - Jacek Woźniak

"Mniej na mury, więcej na badania, rozwój i innowacje - tak skrótowo, w rozmowie z CITTRU, charakteryzuje zakres nowych funduszy europejskich (od 2014 roku) Jacek Woźniak - Pełnomocnik Zarządu Województwa Małopolskiego ds. Planowania Strategicznego.

Jacek Woźniak - O funduszach na naukę i rozwój

"Mniej na mury, więcej na badania, rozwój i innowacje - tak skrótowo, w rozmowie z CITTRU, charakteryzuje zakres nowych funduszy europejskich (od 2014 roku) Jacek Woźniak - Pełnomocnik Zarządu Województwa Małopolskiego ds. Planowania Strategicznego.

Jak fundusze strukturalne wpłynęły na rozwój Małopolski, w tym na sektor szkolnictwa wyższego?
Jacek Woźniak: Za sprawą funduszy europejskich dokonujemy w Małopolsce ogromnej modernizacji regionu, można tu mówić o skoku cywilizacyjnym. Są to zarówno duże inwestycje infrastrukturalne (budowa dróg, obwodnic miast, mostów, zakup nowoczesnych pociągów, strefy aktywności gospodarczej), jak inwestycje w obiekty kultury, nowoczesny system informacji turystycznej. Z drugiej strony dbamy o poprawę jakości życia mieszkańców, poprzez rewitalizację centrów miast i wsi, rozbudowę sieci wodociągów i kanalizacji, inwestycje w infrastrukturę społeczną i edukacyjną, unowocześnienie małopolskich szpitali. Wspieramy także kapitał ludzki przez system szkoleń pracowników i kadr przedsiębiorstw, przekazujemy środki na założenie własnej firmy, modernizujemy system kształcenia zawodowego w Małopolsce. Inwestycje z unijnych funduszy widać na każdym kroku. Ważnym obszarem jest nauka i szkolnictwo wyższe. W obecnej perspektywie w Małopolsce, w tej dziedzinie zrealizowano już 255 projektów z środków publicznych, głównie z funduszy europejskich, o wartości 3,75 mld zł. Z danych Narodowego Centrum Nauki za lata 2011-2012 wynika, że Uniwersytet Jagielloński zajmuje 1. miejsce pod względem liczby dofinansowanych projektów badawczych (409), ale także ich wartości (156 mln zł). Akademia Górniczo-Hutnicza, z liczbą 145 projektów o wartości 62 mln zł zajmuje 4. miejsce. Powstały nowoczesne laboratoria badawcze doskonale wyposażone w aparaturę oraz nowe obiekty dydaktyczne w całej Małopolsce. 

Jak zmiany w sektorze szkolnictwa wyższego powodowane środkami unijnymi wpływają na rozwój regionu?
- Inwestycje w naukę i szkolnictwo wyższe przyczyniają się do zwiększania potencjału i atrakcyjności regionu, który może się pochwalić najlepszymi w kraju uczelniami, znakomitą kadrą naukową, dobrze wykształconymi absolwentami, prężnie działającymi ośrodkami naukowo-badawczymi. To przekłada się na nowe miejsca pracy i inwestycje w regionie, w którym chętnie swoje siedziby, centra usług wspólnych, ośrodki badawcze lokują największe światowe koncerny, które znajdują u nas świetnie przygotowanych fachowców. Przypomnę, że w Krakowie ulokowano Centrum Badawczego ABB - pierwszą tego typu Jacek Woźniakplacówkę koncernu w Europie Środkowej. Tutaj także zostało otwarte pierwsze w tej części Europy centrum badawczo–rozwojowe Google. To buduje markę nowoczesnego, dynamicznego regionu. Kolejne inwestycje powodują efekt kuli śnieżnej, co dobrze widać po liczbie kolejnych firm z branży BPO powstających w stolicy Małopolski i wokół niej.

Największy, Pana zdaniem, sukces, Małopolski w pozyskiwaniu środków z funduszy strukturalnych oraz najważniejszy projekt Małopolski  finansowany z funduszy?
- Każde dobrze zainwestowane euro składa się na sukces Małopolski. Katalog udanych inwestycji jest bardzo duży i nie chciałbym wskazywać tylko jednego przedsięwzięcia. Na odnotowanie na pewno zasługuje fakt, że Akademia Górniczo-Hutnicza została koordynatorem jednego z sześciu węzłów utworzonych w ramach Wspólnoty Wiedzy i Innowacji realizującego, pod auspicjami Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii, projekt KIC-InnoEnergy. O randze tego kierunku badań świadczy projekt Koncernu Electricite de France, który we współpracy m.in. z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie oraz Politechniką Krakowską uruchamia w Krakowie centrum badań i rozwoju specjalizujące się w technologiach czystego węgla oraz współspalania biomasy. W obszarze badań i rozwoju ważnymi inwestycjami są m.in.: budowa Centrum Informatyki AGH oraz Małopolskiego Parku Technologii Informacyjnych (ośrodka innowacyjności Krakowskiego Parku Technologicznego, które będą skupiały firmy z tej branży). Ważną inwestycją podnoszącą międzynarodową rangę Krakowa jest budowa Centrum Kongresowego. Wspomnę także dwie bardzo udane inwestycje z obszaru kultury, obsypane miedzynarodowymi wyróżnierniami za walory architektoniczne: nowy pawilon Muzuem Lotnictwa Polskiego i Małopolski Ogórd Sztuki.

W jaki sposób region powinien się przygotować do absorbcji nowych środków z funduszy strukturalnych, zważywszy, że to prawdopodobnie ostatnia, tak duża, transza?
- Dotychczasowe atuty konkurencyjne naszej gospodarki, związane m.in. z relatywnie niskimi kosztami pracy  już nie są tak wyraziste. W kolejnych latach musimy budować silną pozycję Małopolski w oparciu o inteligentną specjalizację regionu. W strategii rozwoju Małopolski do 2020 roku, a także w pracach nad aktualizacją regionalnej strategii innowacji dokonaliśmy wyboru dziedzin, które powinny stanowić o naszej przewadze konkurencyjnej. Wokół nich chcemy rozwijać gospodarczą specjalizację regionu. Pierwszym kierunkiem będą dziedziny badań i innowacji: obszar life science, technologie informacyjne i komunikacyjne oraz multimedia, energia zrównoważona. Wybór tych obszarów znajduje potwierdzenie w wynikach foresightu regionalnego. Drugim kierunkiem specjalizacji będą sektory tradycyjne, o wysokim potencjale wzrostu i zatrudnienia. Chcemy koncentrować się na przyciąganiu i wspieraniu inwestycji w tym branżach, dla których Małopolska oferuje konkurencyjne na tle innych regionów zasoby: naturalne, ludzkie, kapitałowe, wizerunkowe. Do tej grupy należy np. przemysł chemiczny czy sektor usług czasu wolnego.

Czego mogą oczekiwać naukowcy/uczelnie w latach 2014-2020?
- Można to podsumować jednym zdaniem: - mniej na mury, więcej na badania, rozwój i innowacje. W przyszłej perspektywie finansowej nie będzie już tak dużego wsparcia dla publicznej infrastruktury B+R, nastąpi koncentracja na finansowaniu badań realizowanych w ramach agend uzgodnionych z przedsiębiorstwami, wykonywanych dzięki wykorzystaniu infrastruktury już istniejącej. Duże inwestycje w infrastrukturę szkolnictwa wyższego będą ograniczone do wybranych przedsięwzięć stanowiących wkład w Europejską Mapę Drogową Infrastruktury Badawczej. Celem strategicznym do 2020 r. w obszarze polskiej nauki będzie wykreowanie i rozwinięcie kilku strategicznych zespołów badawczych o największym potencjale, liczących się i zdolnych konkurować z zespołami w Europie, wykorzystujących najnowocześniejszą infrastrukturę i realizujących najbardziej zaawansowane programy badawcze. Przyszłością polskiej gospodarki będą konsorcja badawcze, łączące naukę i biznes, mocno zakotwiczone w strukturach europejskich.

Opracowała: Patrycja Dąbrowska-Wierzbicka