4G-PHOTOCAT – znaczące przedsięwzięcie naukowe z udziałem UJ

Uniwersytet Jagielloński bierze udział w międzynarodowym projekcie, którego efektem będą nowatorskie rozwiązania ekologiczne. W składzie zespołu znalazł się prof. Wojciech Macyk, z którym CITTRU współpracuje w zakresie ochrony wynalazków o podobnym zastosowaniu. Celem projektu, którego całkowity budżet wynosi 3,7 mln EUR, jest opracowanie farb...

Uniwersytet Jagielloński bierze udział w międzynarodowym projekcie, którego efektem będą nowatorskie rozwiązania ekologiczne. W składzie zespołu znalazł się prof. Wojciech Macyk, z którym CITTRU współpracuje w zakresie ochrony wynalazków o podobnym zastosowaniu.

Celem projektu, którego całkowity budżet wynosi 3,7 mln EUR, jest opracowanie farb opartych na aktywnych w świetle widzialnym fotokatalizatorach nowej generacji. To substancje, które pod wpływem padającego na nie światła aktywują m.in. procesy degradacji różnego typu zanieczyszczeń. Procesy te polegają na fotoutlenieniu toksycznych związków, czyli na przekształceniu ich w nieszkodliwe produkty, takie jak dwutlenek węgla i woda. Farby takie będą wykorzystywane do pokrywania powierzchni tanich i prostych urządzeń służących do oczyszczania wody.
Graf obrazujący działanie farby pod wpływem słońca usuwane są toksyny
Opracowywane materiały mają zostać zbadane pod kątem usuwania toksycznych herbicydów i dioksyn oraz produktów ich rozkładu z wód gruntowych i pól uprawnych Wietnamu. Z tego kraju pochodzi jedna z firm będąca uczestnikiem projektu. Obecność tych zanieczyszczeń w wodach gruntowych wiąże się z opryskami stosowanymi przez armię Stanów Zjednoczonych w czasie wojny wietnamskiej. Farba fotokatalityczna powinna również znaleźć zastosowanie w oczyszczaniu wód gruntowych na obszarach rolniczych innych państw.

Fotokatalizatory nowego typu, wchodzące w skład opracowanych farb zostaną przygotowane na bazie ditlenku tytanu (TiO2), który zostanie odpowiednio zmodyfikowany w celu zwiększenia wydajności działania.

Dodatkowym atutem tego innowacyjnego rozwiązania może być wykorzystanie  tzw. efektu fotosensybilizacji TiO2, polegającego na rozszerzeniu aktywności fotomateriału na zakres światła o niższej energii. Otrzymane materiały powinny wykazywać wysoką stabilność – po 30 dniach pracy materiał ma zachować przynajmniej 90% początkowej aktywności.

Realizacja projektu, rozpoczętego w styczniu 2013 roku i trwającego przez najbliższe trzy lata, opiera się na współpracy ośrodków akademickich i przemysłowych zajmujących się zagadnieniami fotokatalizy. W skład konsorcjum kierowanego przez Prof. Radima Beránka z Ruhr-Universitaet Bochum wchodzą naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego (prof. UJ Wojciech Macyk, Wydział Chemii), University College London, J. Heyrovský Institute of Physical Chemistry w Pradze, University of Helsinki, Universiti Teknologi Malaysia i Hanoi University of Agriculture. Ponadto w projekcie uczestniczą firmy z Finlandii (Picosun), Czech (Advanced Materials) i Wietnamu (Q&A).

Zadaniem naukowców z Krakowa (zespół prof. Wojciecha Macyka) będzie określenie aktywności fotokatalitycznej opracowywanych fotomateriałów oraz przeprowadzenie badań koncentrujących się na poznaniu mechanizmów zachodzących procesów fotofizycznych i fotochemicznych.