Kolejny krok do stworzenia nowego testu typu ELISA do diagnostyki zakażeń i nosicielstwa S. agalactiae u kobiet w ciąży

Uniwersytet Jagielloński w czerwcu sfinalizował umowę licencyjną z CHDE Polska S.A. na rozwój nowego produktu do diagnostyki GBS (ang. Group B streptococci) u kobiet w ciąży. Test ten daje możliwość detekcji swoistych przeciwciał przeciwko GBS, co umożliwia szybkie rozpoznanie stanu klinicznego pacjentki i wdrożenie celowanej terapii lub profilaktyki antybiotykowej.

Licencjobiorcą jest firma CHDE Polska S.A., która specjalizuje się w produktach i sprzęcie medycznym wspierającym skuteczne leczenie i zapobieganie poważnym chorobom takim jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze oraz choroby płuc. Dzięki specjalistycznej wiedzy, wysokiej jakości oferowanych produktów oraz nastawieniu na dobro pacjenta od wielu lat skutecznie wspiera ona osoby, które zmagają się z tymi chorobami, wpływając tym samym na poprawę ich stanu zdrowia oraz komfort życia.

Firma CHDE Polska S.A. nieustannie poszerza swoją ofertę produktową wpływającą na poprawę stanu zdrowia i jakości życia pacjentów. Jednym z obszarów działalności tej firmy jest transfer nowoczesnych rozwiązań, opracowanych przez jednostki akademickie w ramach badań podstawowych oraz rozwojowych, do rutynowej działalności firmy. Wejście licencji w życie stanowi zwieńczenie ponad czteroletniej współpracy naukowo-badawczej z zespołem naukowym Pani prof. dr hab. n. med. Moniki Brzychczy-Włoch (na miniaturze artykułu) - Kierownika Zakładu Molekularnej Mikrobiologii Medycznej, z Katedry Mikrobiologii, Wydziału Lekarskiego UJ CM w ramach projektu TANGO2 nr TANGO2/340018/NCBR/2017 pt. „Innowacyjny test diagnostyczny do wykrywania zakażeń Streptocccus agalactiae i nosicielstwa wśród ciężarnych” finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju o wartości 1 100 000,00 zł.

Ryc. 1.

Schemat metody immunoenzymatycznej (ang. enzyme-linked immunosorbent assay, ELISA) w odmianie test pośredni ELISA.

Ryc. 2.

Preparat mikroskopowy bakterii z gatunku Streptococcus agalactiae wybarwiony metodą Grama (Olympus x1000).

Kilka słów o Zakładzie Molekularnej Mikrobiologii Medycznej

Zakład Molekularnej Mikrobiologii Medycznej (ZMMM) Katedry Mikrobiologii obecnie liczy pięć lat, gdyż został powołany w 2017 roku na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Tematyka badawcza ZMMM obejmuje bardzo szeroki zakres mikrobiologii oraz jej zastosowań w opracowaniu innowacyjnych testów diagnostycznych, nowoczesnych materiałów o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych, zwalczania biofilmu, roli i wpływu mikrobiomu na stan zdrowia człowieka czy wykorzystania sztucznej inteligencji w diagnostyce laboratoryjnej zakażeń.

Zespół naukowców tworzący ZMMM jest prężnie działającą interdyscyplinarną grupą ambitnych osób, prowadzących badania naukowe owocujące licznymi publikacjami naukowymi (blisko 100 publikacji w ostatnich 5 latach) w renomowanych, międzynarodowych, recenzowanych czasopismach oraz patentami (15 patentów oraz kilkanaście zgłoszeń patentowych) i wdrożeniami (8 wdrożeń w postaci umów licencyjnych czy sprzedaży licencji), a jego liderzy powołali spółkę spin-off (SepGen Sp. z o.o.), celem komercjalizacji wyników badań.

W ostatnich latach członkowie zespołu pełnili funkcję kierowników czterech dużych projektów finansowanych przez NCN i trzech przez NCBiR oraz blisko trzydziestu projektów finansowanych z dotacji MNiSW na utrzymanie potencjału badawczego czy na rozwój młodych naukowców.

Kolejną silną stroną ZMMM jest szeroki wachlarz współpracy z jednostkami z innych ośrodków, jak np. AGH; Politechnika Śląska, Instytuty PAN, liczne szpitale i laboratoria diagnostyczne.