(Nie) wszystko, czego chcecie dowiedzieć się o open source, a i tak boicie się spytać - IP Week

Licencje wolnego i otwartego oprogramowania funkcjonują w praktyce już przez ponad 30 lat. Jednak ostatnie lata przyniosły olbrzymi wzrost ich popularności, głównie dzięki rozwojowi platform pozwalających dzielić się kodem źródłowym, takich jak Github. Wbrew pozorom „open source” to nie synonim „wszystko wolno”. O ile problemy rzadko dotykają kogoś, kto z oprogramowania korzysta jedynie dla swoich potrzeb, to przy tworzeniu oprogramowania wykorzystanie cudzego kodu rozpowszechnianego na licencji open source może być groźne, jeśli nie zrobimy tego świadomie.

Kiedy: 25.04.2022, g. 14:00 - 16:00
Gdzie: online na MS Teams
Obowiązkowa rejestracja: tutaj

Program szkolenia:

• oprogramowanie a prawo autorskie – podstawowe zasady
  • jakie mamy licencje open source?
  • modele open source: copyleft (i jego odmiany) a non-copyleft
  • najważniejsze obowiązki korzystającego z oprogramowania open source
  • najpopularniejsze licencje: GPL, LGPL, AGPL, Apache, MIT, BSD
  • co wolno zrobić z fragmentami kodu z serwisu Stack Overflow?

O prowadzącym:

Dr Bohdan Widła jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego jest absolwentem. Od 2019 r. doktor nauk prawnych. Ukończył także Szkołę Prawa Amerykańskiego – 9th American Law Program prowadzoną przez The Catholic University of America – Columbus School of Law oraz Uniwersytet Jagielloński. Jako radca prawny doradzał w projektach dotyczących umów wdrożeniowych, umów licencyjnych, umów na świadczenie usług IT (umowy serwisowe, umowy dotyczące cloud computing) oraz z zakresu zamówień publicznych. Niezawodowo programuje, ogląda gwiazdy i przytula koty.

Logotypy projektowe Fundusze Europejskie, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska
pdf
Ulotka szkolenia "(Nie) wszystko, czego chcecie dowiedzieć się o open source, a i tak boicie się spytać"