Chemia świętuje 40.lecie

27 września 2021 r. odbyły się uroczyste obchody jubileuszu czterdziestolecia Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pierwsza część wydarzenia odbyła się w Auli Jagiellońskiej w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, gdzie podczas uroczystego posiedzenia Rady Wydziału Chemii nastąpiło wręczenie srebrnego medalu „Plus ratio quam vis” Pani Profesor Krystynie Dyrek oraz odnowienie doktoratu Pani Profesor Zofii Stasickiej oraz Pana Profesora Romana Dziembaja.

Zdjęcie z uroczystości, przedstawiciele władz UJ stoją pod nowo odsłoniętym pomnikiem Karola OlszewskiegoDruga cześć obchodów miała miejsce w Auli Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego i została zainaugurowana przez  Dziekana Wydziału Chemii, prof. dr hab. Wojciecha Macyka, który serdecznie powitał tłumnie przybyłych na uroczystość gości i przedstawił zgromadzonym zarysy minionych czterech dekad funkcjonowania Wydziału Chemii UJ. Następnie Rektor UJ, prof. dr hab. Jacek Popiel, podziękował pracownikom i profesorom Wydziału Chemii, którzy dzięki swoim zdolnościom naukowym i badawczym podnieśli rangę chemii na uczelni. W dalszej części programu odbyła się debata z udziałem dziekanów WCh (prof. dr. hab. Zofia Stasicka, prof. dr. hab. Stanisław Hodorowicz, prof. dr. hab. Maria Nowakowska, prof. dr. hab. Grażyna Stochel oraz prof. dr. hab. Piotr Kuśtrowski). Profesorowie opowiadali o powstaniu Wydziału, możliwościach i trudach, które panowały podczas ich sprawowania urzędu, o dwukrotnych przeprowadzkach wydziału oraz o zawsze panującej wspaniałej atmosferze.

Następnie  prof. dr hab. Zbigniew Sojka  wygłosił wykład o powstaniu insygnii dziekańskich (łańcuch dziekański oraz berło) oraz o procesie powstania nowego pomnika Karola Olszewskiego – o prototypach, symbolach i materiałach. Po wkładzie nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika, którego obecne miejsce znajduje się przed wejściem głównym do Wydziału Chemii. Znakomitą postać Karola Olszewskiego, w krótkim ale bardzo ciekawym wykładzie przedstawił prof. dr hab. Andrzej Kotarba, żartując, że dzięki wynikom Karola Olszewskiego (skroplenie powietrza) w Krakowie panowała najniższa temperatura na świecie. Obecni mieli również możliwość obejrzeć nowo otwartą stałą ekspozycję historyczną Wydziału Chemii.

Po przerwie obiadowej zaprezentowano film, składający się ze zdjęć ważnych naukowców pracujących na Wydziale od początku jego powstania. Prezentacja przygotowana przez panią dr Martę Grzesiak-Nowak przywołała wiele wspomnień wśród zebranych na sali.

Całość obchodów zakończyła dr hab. Marlena Gryl opowiadając o obecnie toczących się badaniach na wydziale – w szczególności o projektowaniu materiałów funkcyjnych z wykorzystaniem metod krystalografii kwantowej i inżynierii krystalicznej in silico.

Warto zwrócić uwagę, że w związku z jubileuszem Wydziału Chemii powstały trzy monografie:

• „Wydział Chemii UJ w latach 2000-2021” pod redakcją dr Alicji Rafalskiej-Łasochy
  • „Wywiady, herbatki, wspomnienia międzypokoleniowe spotkania chemików UJ” pod redakcją dr hab. Pawła Kozyry
  • Alma Mater, miesięcznik Uniwersytetu Jagiellońskiego,  numer specjalny 225/2021

Serdecznie zapraszamy do nabycia powyższych monografii jak również do odwiedzenia ekspozycji historycznej i obejrzenia pomnika Karola Olszewskiego. Natomiast wszystkim pracownikom i studentom życzymy kolejnych wspaniałych lat spędzonych na Wydziale.

Zdjęcie z uroczystości, przedstawiciele władz UJ wznoszą toast pod nowo odsłoniętym pomnikiem Karola Olszewskiego