Kolejny krok do stworzenia nowej platformy do dostarczania leków i opracowania szczepionek

Uniwersytet Jagielloński w sierpniu sfinalizował umowę licencyjną z nCage Therapeutics sp. z o.o. na rozwój technologii służącej jako platforma do dostarczania leków do komórek lub do opracowania szczepionek. Technologia pozwoli na skuteczniejsze dostarczenie leku do komórek pacjenta.

Podstawą technologii jest klatka białkowa – struktura podobna w swej budowie do białkowej otoczki wirusa, ale nie posiadająca materiału genetycznego, przez co nie jest infekcyjna (podobnie jak syntetyczne cząstki wirusopodobne, ang. VLPs, Virus-Like Particles). Niewątpliwą zaletą klatki białkowej jest możliwość modyfikacji jej różnych powierzchni. Dekoracja powierzchni zewnętrznej prowadzi do zaprezentowania materiału biologicznego i stworzenia potencjalnej szczepionki. Przyłączenie cząsteczek do wnętrza klatki jest częścią badanego systemu dostarczania leków do komórek pacjenta.

Licencjobiorcą jest firma nCage Therapeutics sp. z o.o., założona przez prof. Jonathana Heddle z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ (MCB UJ). Profesor Heddle pochodzi z Wielkiej Brytanii i od 2015 roku jest kierownikiem Laboratorium Bionanotechnologii i Biochemii MCB UJ. Przed dołączeniem do UJ profesor Heddle prowadził badania przez 12 lat w Japonii, w tym okresie przez 5 lat kierował zespołem badawczym w Instytucie Riken niedaleko Tokio.

Prace profesora Heddle skupiają się na tematyce nanobiotechnologicznej. Wśród prowadzonych projektów znajduje się nowatorska technologia oparta o  klatki białkowe.

Więcej o działalności profesora Jonathan’a Heddle można dowiedzieć się z poniższych stron:

www.heddlelab.org

Logotypy: Fundusze Europejskie, Rzeczpospolita Polska, Unia Europejska

il. Klatka białkowa

Klatki białkowe do dostarczania leków do komórek