Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Uniwersytet Jagielloński najaktywniejszym polskim wnioskodawcą w Europejskim Urzędzie Patentowym

Uniwersytet Jagielloński znajduje się na czele listy polskich podmiotów składających najwięcej wniosków patentowych w EPO.

Logo Europejskiego Urzędu Patentowego

Z danych udostępnionych 7 marca przez Europejski Urząd Patentowy wynika, że Uniwersytet Jagielloński znajduje się na czele listy polskich podmiotów składających najwięcej wniosków patentowych w EPO.

W 2016 roku liczba patentów przyznanych przez Europejski Urząd Patentowy (EPO) polskim spółkom i instytutom naukowym wzrosła o 19,2%. W ubiegłym roku EPO przyznał polskim instytutom badawczym i przedsiębiorstwom 180 patentów (151 w roku 2015), co stanowi nowy rekord. Zauważyć jednak trzeba, że, w porównaniu z ubiegłym rokiem, liczba polskich zgłoszeń patentowych do Europejskiego Urzędu Patentowego, na podstawie których przyznawane są przyszłe patenty, spadła o 27,9%.

W wyraźnym odróżnieniu od większości państw europejskich, polską działalność patentową w 2016 r. napędzały wyższe uczelnie i instytuty naukoweAż sześć z ośmiu największych wnioskodawców stanowiły uniwersytety lub instytuty badawcze. Najaktywniejszym polskim wnioskodawcą w EPO (12 zgłoszeń) był Uniwersytet Jagielloński, następnie spółka farmaceutyczna Polpharma (10 zgłoszeń).

Lista top 10 zgłaszających do EPO z Polski UJ na pierwszym miejscu