Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20 patentów w 2012 roku. Czas na podsumowanie

Patenty i zgłoszenia patentowe to główne elementy tworzonej przez CITTRU oferty technologicznej UJ. Rok 2012 przyniósł postęp w tym zakresie.

Patenty i zgłoszenia patentowe to główne elementy tworzonej przez CITTRU oferty technologicznej UJ. Rok 2012 przyniósł postęp w tym zakresie. Szczególnie zauważalny jest wzrost liczby otrzymanych patentów, które stanowią podstawę do wprowadzenia danej innowacji na rynek komercyjny. Owoce przynosić zaczyna aktywna działalność patentowa rozwijana od 2007 roku. Wcześniejsze zgłoszenia teraz dały efekt w postaci dwudziestu nowych patentów.

Nowe patenty odnoszą się do trzech obszarów badań: biotechnologii, farmacji i chemii. Jedynym wyjątkiem są trzy patenty międzynarodowe przyznane dla projektu z fizyki, dotyczącego monitorowanie aktywności burzowej w czasie rzeczywistym (Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ). Wśród pozostałych siedemnastu patentów warto szczególnie wskazać dwa projekty.

Pierwszy z nich "Pochodne fenoksyalkiloaminoalkanoli i ich zastosowanie" dotyczy leczniczych właściwości pewnych związków chemicznych w terapii bólu neuropatycznego (np. związanego z nowotoworami lub cukrzycą) i padaczki. Naukowcy mają za sobą większość badań przedklinicznych, realizowanych w renomowanych ośrodkach (np. w amerykańskim National Institute of Health). Kolejnym etapem projektu będą dalsze badania bezpieczeństwa stosowania leku oraz opracowanie nowej postaci jego podawania (tzw. formulacja). Już wiadomo że będzie to lek stosowany doustnie.

Drugą z istotnych technologii, która otrzymała patent jest projekt: "Nowy szczep bakterii Salmonella enterica s. Typhimurium, jego zastosowanie i sposób otrzymywania terapeutycznego wektora szczepionkowego". To nowatorskie rozwiązanie, które sprawdziłło się na etapie testów na zwierzętach. Ideą leżącą u podstaw tego odkrycia naukowego jest wykorzystanie specjalnie zmodyfikowanych bakterii do terapii przeciwnowotworowych. W kontekście wielu podobnych eksperymentów na świecie, badania prowadzone na UJ przynoszą bardzo dobre efekty związane ze skutecznością opisywanej metody.

Wśród czterdzistu trzech zgłoszeń patentowych, jakich za pośrednictwem CITTRU dokonali uniwersyteccy naukowcy oprócz wspomnianych dyscyplin (biotechnologia, chemia, farmacja) zauważalne są też innowacje dotyczące fizyki. Dwadzieścia siedem z wszystkich zgłoszeń zostało dokonanych poza Polską m.in. w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Korei Południowej. Z pewnością duża część tych zgłoszeń w przyszłości także stanie się patentami.

Zgłoszenia patentowe i patenty w 2012

Oferta technologiczna UJ